«Հրապարակ». Սիրիա մեկնելու հետևանքով ՆԱՏՕ-ն հրաժարվել է մեզ հետ համագործակցության շատ ծրագրերից
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայ խաղաղապահների ներկայացուցիչը մեզ պատմեց, որ, ի տարբերություն ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո հանդես եկող հայ խաղաղապահների, Սիրիա մեկնած մեր առաքելությունը շատ վատ կենցաղային պայմաններում է գտնվում ոչ միայն բնակության պայմանների և անվտանգության առումով, այլև տարրական սնվելու՝ «իրենց հետ տարած պահածոներն են ուտում»։
Իսկ Սիրիա մեկնելու հետևանով ՆԱՏՕ-ն հրաժարվել է մեզ հետ համագործակցության շատ ծրագրերից, և մտավախություն ունեն, որ Աֆղանստան և Կոսովո մեկնող հայ խաղաղապահների «ծառայություններից» էլ կարող են առաջիկայում հրաժարվել։
«Սիրիա առաքելություն ուղարկելը շատ մեծ վնաս պատճառեց մեզ», - ասաց մեր զրուցակիցը։ Այս օրերին պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ԱՄՆ-ում է, և որոշ հույսեր ունեն, որ նա կկարողանա հարթել այս իրավիճակը»:

Hraparak: NATO rejects number of programs with Armenia because of mission in Syria
Hraparak paper writes that one of the representatives of Armenian peacekeepers told the paper that unlike the peacekeepers acting under the NATO auspices, the ones who left for Syria with humanitarian mission live in unfavorable conditions.
Citing the source, the paper also writes that as a result of the mission Armenia carries out in Syria, NATO has refused to carry out a number of cooperation programs and there is even a concern that they may even reject the “services” of Armenian peacekeepers in Afghanistan and Kosovo.
“Sending peacekeeping mission to Syria harmed us a lot,” the paper’s interlocutor said, expressing hope that the visit of Armenia’s Defense Minister Davit Tonoyan to the USA may smooth the situation.