Պետպատվերի շրջանակում ֆինանսավորման պակասը լրացնելու համար կաշառք. ԱԱԾ-ն հաստատում է՝ ձերբակալվել է ԱՆ փոխնախարար
01/04/2019 12:12
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանն, օրենքով վերապահված հանցավորության դեմ պայքարի և կոռուպցիայի հակազդմանն ուղղված գործառույթների իրականացման արդյունքում, տվյալներ են ստացվել ՀՀ առողջապահության նախարարության ղեկավար աշխատողին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու վերաբերյալ, տեղեկացնում են Ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ բժշկական հաստատության տնօրենը նպատակ է ունեցել ապահովել առողջապահության նախարարության կողմից բուժհաստատություններին տրամադրվող ֆինանսավորման աշխատանքները համակարգող փոխնախարարի հովանավորչությունը և նրա հետ ձևավորել իր համար բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ: Վերաբաշխման արդյունքում պետպատվերի շրջանակներում տարբեր ծրագրերով հատկացվելիք գումարներով կազմակերպության ֆինանսավորման պակասը լրացնելու համար 2019 թվականի մարտի 30-ին առողջապահության նախարարի տեղակալին վերջինիս աշխատասենյակում որպես կաշառք անձամբ տվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար, որի փոխանցումն իրականացվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նույն օրը բերման ենթարկված փոխնախարարը ձերբակալվել է՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով, իսկ կաշառք տալու մեջ կասկածվող անձի նկատմամբ, հաշվի առնելով վերջինիս տարիքը և առողջական վիճակը, որպես խափանման միջոց կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ հիշյալ բնագավառում հնարավոր կոռուպցիոն այլ դրսևորումները և դրանց առնչակից բոլոր անձանց բացահայտելու ուղղությամբ:
Նկատենք, որ ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, առողջապահության փոխնախարար Արսեն Դավթյանին երեք հազար դոլար կաշառք է տվել «Հանրապետական» ծննդատան տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը:

Взятка для восполнения дефицита финансирования в рамках госзаказа – СНБ подтверждает задержание замминистра здравоохранения
Служба национальной безопасности Армении в результате осуществления закрепленных по закону функций, направленных на противодействие с преступностью и коррупцией, получила данные о даче взятки в особо крупных размерах одному из руководителей министерства здравоохранения Армении, сообщает пресс-служба СНБ Армении.
В результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и комплекса следственных действий получены фактические данные о том, что директор медицинского учреждения преследовал цель добиться покровительства заместителя министра, координирующего работу по финансовым средствам, предоставляемым министерством здравоохранения медучреждениям и сформировать с ним благоприятные для себя рабочие условия.
Для восполнения дефицита финансирования организации за счет средств, выделяемых в результате перераспределения по различным программам в рамках госзаказа, 30 марта 2019 года он в качестве взятки лично отдал заместителю министра здравоохранения в его кабинете сумму в особо крупном размере. Передача денег осуществлялась под оперативным контролем сотрудником СНБ Армении.
Следственным департаментом СНБ возбуждено уголовное дело по п. 2 ч. 4 ст. 311 и п. 1 ч. 3 ст. 312 Уголовного кодекса Армении.
В тот же день подвергнутый приводу заместитель министра был задержан по подозрению в получении взятки в особо крупном размере. В отношении подозреваемого в даче взятки, с учетом его возраста и состояния здоровья, избрана мера пресечения виде подписки о невыезде.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Предпринимаются меры, направленные на выявление возможных коррупционных проявлений в данной сфере и установление всех лиц, причастных к ним.
Отметим, что согласно муссируемым сведениям, заместитель министра здравоохранения Арсен Давтян получил взятку в размере трех тысяч долларов от директора Республиканского центра перинатологии, акушерства и гинекологии Размика Абраамяна.