Գարեգին Բ-ն դիմել է Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլին՝ խնդրելով միջնորդել Ադրբեջանում ազատազրկման դատապարտված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի ազատ արձակման հարցում
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն դիմել է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլին՝ խնդրելով վերջինիս միջնորդել Ադրբեջանի տարածքում հայտնված ՀՀ քաղաքացուն ազատ արձակելու հարցում, հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Վերջերս 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Ադրբեջանի տարածքում անհայտ պայմաններում հայտնված Հայաստանի Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանը, ով ունի հոգեկան խնդիրներ։ Դատական այդ որոշումը կայացվել է մարդու իրավունքների ակնհայտ խախտումներով։ Այս հարցով դիմում ենք Ձերդ սրբությանը՝ խնդրելով միջնորդել Ադրբեջանի հոգևոր և քաղաքական ղեկավարությանը, որպեսզի երիտասարդը միջագային պարտավորություններին համապատասխան վերադառնա իր ընտանիքի մոտ», - ասել է Գարեգին Բ-ն։
Նշենք, որ Ամենայն հայոց Կաթողիկոսը Մոսկվայում է, որտեղ էլ հանդիպում է ունեցել Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի հետ։
Հիշեցնենք, որ Ղազարյանը Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ է՝ առողջական խնդիրներ ունեցող քաղաքացիական անձ։
Ադրբեջանում է հայտնվել 2018թ. հուլիսին՝ անհայտ պայմաններում (ըստ ամենայնի մոլորվելու հետևանքով) ու այս երկրի կողմից ներկայացվել որպես դիվերսանտ։
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանն անմիջապես հայտարարել էր, որ Կարեն Ղազարյանը քաղաքացիական անձ է, ունի առողջական խնդիրներ ու որևէ կերպ կապ չունի զինվորական ծառայության հետ։

Католикос всех армян попросил Патриарха Кирилла посредничать в освобождении приговоренного в Азербайджане к 20-летнему заключению гражданина Армении
Католикос всех армян Гарегин II обратился к Патриарху Московскому и всея Руси Кириллу с просьбой о посредничестве в освобождении задержанного на территории Азербайджана гражданина Армении.
"Недавно на двадцатилетнее заключение был осужден при неизвестных обстоятельствах оказавшийся на территории Азербайджана житель деревни Бердаван Тавушской области Армении Карен Казарян, который имеет психические проблемы. Это судебное решение было принято с очевидными нарушениями прав человека. В этом вопросе, имея в виду ваш предыдущий опыт как духовного лидера, обращаемся к вашему святейшеству о посредничестве перед духовными и светскими властями Азербайджана для возвращения семье молодого человека в соответствии с международными обязательствами", - сказал Католикос Гарегин II.
Католикос всех армян находится в Москве, где сегодня встретился с главой Русской церкви в Даниловом монастыре.
В феврале 2019 года гражданин Армении Карен Казарян был приговорен в Азербайджане к 20 годам лишения свободы, с отбыванием наказания в учреждении строгого режима.
Карен Казарян житель села Бердаван Тавушской области Армении – гражданское лицо, у которого проблемы со здоровьем.
Он отказался на территории Азербайджана в июле 2018 года в неизвестных обстоятельствах (видимо, в результате того, что заблудился), однако в Азербайджане его считают диверсантом.