Գարեգին Բ-ն դիմել է Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլին՝ խնդրելով միջնորդել Ադրբեջանում ազատազրկման դատապարտված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի ազատ արձակման հարցում
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն դիմել է Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլին՝ խնդրելով վերջինիս միջնորդել Ադրբեջանի տարածքում հայտնված ՀՀ քաղաքացուն ազատ արձակելու հարցում, հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը։
«Վերջերս 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Ադրբեջանի տարածքում անհայտ պայմաններում հայտնված Հայաստանի Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանը, ով ունի հոգեկան խնդիրներ։ Դատական այդ որոշումը կայացվել է մարդու իրավունքների ակնհայտ խախտումներով։ Այս հարցով դիմում ենք Ձերդ սրբությանը՝ խնդրելով միջնորդել Ադրբեջանի հոգևոր և քաղաքական ղեկավարությանը, որպեսզի երիտասարդը միջագային պարտավորություններին համապատասխան վերադառնա իր ընտանիքի մոտ», - ասել է Գարեգին Բ-ն։
Նշենք, որ Ամենայն հայոց Կաթողիկոսը Մոսկվայում է, որտեղ էլ հանդիպում է ունեցել Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի հետ։
Հիշեցնենք, որ Ղազարյանը Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ է՝ առողջական խնդիրներ ունեցող քաղաքացիական անձ։
Ադրբեջանում է հայտնվել 2018թ. հուլիսին՝ անհայտ պայմաններում (ըստ ամենայնի մոլորվելու հետևանքով) ու այս երկրի կողմից ներկայացվել որպես դիվերսանտ։
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանն անմիջապես հայտարարել էր, որ Կարեն Ղազարյանը քաղաքացիական անձ է, ունի առողջական խնդիրներ ու որևէ կերպ կապ չունի զինվորական ծառայության հետ։

Armenian Catholicos applies to Russia’s Patriarch Kirill to mediate in release of Armenian captive in Azerbaijan
02/04/2019 20:19
His Holiness Catholicos of All Armenians Karekin II applied to Patriarch of Moscow and All Russia Kirill with the request to mediate in release of Armenian citizen Karen Ghazaryan who appeared in Azerbaijani territory and sentenced to 20 years in prison.
“Karen Ghazaryan, resident of Berdavan community of Armenia’s Tavush region has been sentenced to 20 years in prison in Azerbaijan. He appeared in Azerbaijani territory in unknown conditions. He has mental health issues. The verdict was made with obvious violations of human rights. We apply to You with this issue, with a request to mediate the Azerbaijani spiritual and political leadership for the young man to return to his family,” Karekin II.
The Armenian Catholicos is in Moscow and met with Russian Patriarch Kirill.
Karen Ghazaryan appeared in the territory of Azerbaijan in July 2018 and was presented as a saboteur. Armenian police public relations department head Ashot Aharonyan stated that Ghazaryan is a civilian and has health issues and has no relation with the military service.
Armenian Defense Ministry also stated that resident of Berdavan born in 1984 Katen Ghazaryan is not serving and has never served in the Armenian Armed Forces.