Եթե Դավիթ Տոնոյանն այլ հայտարարություն աներ, ես նրան կազատեի նախարարի պաշտոնից. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
02/04/2019 10:35
Բանակցային խաղաղ գործընթացը պետք է շարունակվի, բայց մենք պետք է հասկանանք նաև, որ հակամարտությունը կարգավորված չի, այսօր Եռաբլուր պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եթե հանկարծ պատերազմ լինի, մեր ձգտումը պետք է լինի հաղթել այդ պատերազմում», - նշեց վարչապետը։
Դիտարկմանը, թե օրեր առաջ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել էր, որ վերաձևակերպում է «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» ձևաչափը, Փաշինյանն արձագանքեց.
«Եթե Դավիթ Տոնոյանն այլ հայտարարություն աներ, ես նրան կազատեի նախարարի պաշտոնից։ Ինչ է ասել նախարարը, նա ասել է՝ եթե հանկարծ պաշտպանության նախարարը որևէ այլ բան մտածի, ինքը պետք է պաշտպանության նախարար չաշխատի։ Սա որևէ կերպ ստվեր չի գցում կարգավորման խաղաղ գործընթացի վրա, ընդհակառակը, շեշտում է խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարևորությունը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenia’s PM backs Defense Minister’s statement, says it stresses importance of peaceful settlement of conflict
02/04/2019 10:50
Peaceful negotiation process must continue but we must also understand that the conflict has not been settled yet, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated in Yerablur Military Pantheon today.
“In case of war, our commitment will be to win it,” the PM stressed.
Asked to comment on the statement of the defense minister Davit Tonoyan who said he paraphrases the “territories for peace” formula into “new war, new territories,” Pashinyan said, “If Davit Tonoyan had made other statement, I would have fired him from the post of the minister. If defense minister thinks in another way he should not work as defense minister. This statement does not cast any shadow on the peace process, just the opposite, stresses the importance of peaceful settlement of the conflict,” Pashinyan noted.