Թուրքիայի ԱԳՆ-ն պատասխանել է ընտրությունների վերաբերյալ ԱՄՆ կոչին
Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Համի Աքսոյը պատասխանել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ռոբերտ Պալադինոյի հայտարարությանը, որը մինչ այդ ասել էր, որ ԱՄՆ-ը կոչ է անում թուրքական իշխանություններին ճանաչել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքները, ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ։
«Ոչ մի պետություն իրավունք չունի դուրս գալ դեմոկրատիայի շրջանակից և միջամտել այլ երկրների ընտրական գործընթացներին, ինչպես նաև իրեն համարել որպես քվեարկության արդյունքների լեգիտիմության օրինական աղբյուր», - նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ ընտրություննեը Թուրքիայում անցել են դեմոկրատական և թափանցիկ մթնոլորտում։
«Բոլոր կողմերին կոչ ենք անում հարգել դեմոկրատական և իրավական պայքարը Թուրքիայի քաղաքական ուժերի միջև», - ավելացրել է նա։

В МИД Турции ответили на призыв США по поводу выборов
Официальный представитель МИД Турции Хами Аксой ответил на заявление заместителя официального представителя Госдепартамента Роберта Палладино, который ранее сказал, что США призывают турецкие власти признать итоги муниципальных выборов.
Соответствующее сообщение опубликовано на сайте турецкого внешнеполитического ведомства.
«Ни одно государство не обладает правом выходить за рамки демократии и вмешиваться в выборные процессы в других странах, а также рассматривать себя в качестве законного источника легитимности итогов голосования», — отметил он.
По его словам, выборы в Турции прошли в демократической и прозрачной атмосфере.
«Призываем все стороны уважать демократическую и правовую борьбу между политическими силами в Турции», — добавил он.