«Չեմ հիշում՝ ինչպես եմ զենքը հանձնել ոստիկանություն». Նիկոլ Փաշինյանը դատարանում է վկայի կարգավիճակով
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում է։
Մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ վկայի կարգավիճակով հարցաքննությունը «Ելք» դաշինքի՝ 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններին վստահված անձանցից Հայկ Սարգսյանի ու «Մանախ» մականունով հայտնի Արթուր Այվազյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի գործով:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ճանաչում է Հայկ Սարգսյանին, 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին իրենց նախընտրական շտաբի պետն է եղել։
«Նաև նրա հետ ընկերական հարաբերություններ եմ ունեցել մինչ միջադեպը», - ասաց նա։
Վարչապետն ասաց, որ Արթուր Այվազյանին առաջին անգամ է հանդիպում, բայց երբ ԱԺ պատգամավոր է եղել, նրանից նամակներ է ստացել։
«Այդքանով գիտեմ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ 2017-ի նախընտրական քարոզարշավի վերջին օրը ինքը տանն է եղել՝ երեկոյան, կարծես, 22։00-ի կողմերն էր, երբ զանգել են իրեն ու ասել, որ իրենց տղաների վրա հարձակում է տեղի ունեցել։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որքանով որ հիշում է, զանգահարողը ներկայումս ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն էր։
«Փորձեցի Հայկին զանգել, չպատասխանեց, հետո, եթե չեմ սխալվում, Ալենի միջոցով ասեցի՝ թող ինձ զանգեն, զանգեցին ու ասացին, որ միջադեպ է եղել, ես ասացի արագ տարածքից հեռացեք ու եկեք նախընտրական շտաբ», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ անմիջապես տանից դուրս է եկել, տեսել է, որ իր նկարի վրա ներկ են փչել։
«Ինձ պատմեցին, որ երբ շենքից իջել են, տեսել են, որ մեքենայի վրա ամրացված դրոշը չկա ու հարցրել են՝ ուր է դրոշը, ով է տարել, մի քանի քաղաքացիներ են եղել ու նրանցից մեկն ասել է՝ ինքն է տարել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, որ իրենց տղաները հետ են պահանջել դրոշը, որի ընթացքում դրոշը տանող քաղաքացիներից մեկը կամ քաղաքացին, հարվածել է Հայկ Սարգսյանին։
«Բնականաբար, մեր ժողովուրդը միջամտել է, հետո այդ անձը հանել է զենքը, ու հենց այդ պահին ներկաներից մեկը արագ արձագանքել է, խփել է նրա ձեռին, ու զենքն ընկել է։ Երբ ես իմացել եմ, որ զենքն իրենց մոտ է, ասել եմ՝ ցույց տվեք, ես զենքը վերցրել եմ, առանց դիպչելու, անմիջապես ահազանգել եմ ոստիկանություն, հետո Facebook-ով ուղիղ եթեր եմ մտել ու ցուցադրել եմ զենքը, ցուցադրել՝ ինչ է տեղի ունեցել շարժական շտաբի հետ», - մանրամասնեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Հայկ Սարգսյանը հրաժարվել է, որ իրեն ուղիղ եթերով ցույց տան, որովհետև ակնհայտ վնասվածքներ ուներ։
Նա ասաց, թե չի հիշում՝ ինչպես է զենքը հանձնել ոստիկանություն։
«Եթե չեմ սխալվում՝ ոստիկանությունը չեկավ Տերյան հասցե, ես ինքս գնացի դեպքի վայր, հետո Մալաթիայի բաժին ու եթե չեմ սխալվում, այնտեղ եմ զենքը հանձնել», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Մասնավորապես, մարտի 31-ին գիշերը «Ելք» դաշինքի կողմնակիցների ու Մանախի միջև տեղի էր ունեցել ընդհարում, և դաշինքի շտաբի ներկայացուցիչ Հայկ Սարգսյանը ճանաչվել էր տուժող, հարուցվել էր քրգործ, Այվազյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ «խուլիգանություն» և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ «Ապօրինի զենք պահելը»:

Не помню, как сдал оружие в полицию – Никол Пашинян дает в суде свидетельские показания
Премьер-министр Армении Никол Пашинян находится сейчас в суде общей юрисдикции Еревана (резиденции административного района Шенгавит).
В суде проходит допрос Никола Пашиняна в статусе свидетеля по делу об инциденте, произошедшем между членом блока «Елк» Айком Саркисяном и Артуром Айвазяном, известным по прозвищу «Манах».
Никол Пашинян заявил, что знаком с Айком Саркисяном, он был начальником их предвыборного штаба на парламентских выборах 2017 года.
«До этого инцидента у меня были с ним дружеские отношения», - отметил Пашинян.
Премьер сказал, впервые встречается с Артуром Айвазяном, но когда был депутатом парламента, получал от него письма.
«Знаю столько», - сказал Никол Пашинян.
Он сообщил, что, кажется, находился в последний день предвыборной кампании в 2017 году вечером дома, когда около 22:00 ему позвонили и сказали, что на их парней совершено нападение.
Никол Пашинян отметил, что насколько помнит, ему тогда звонил нынешний вице-спикер парламента Ален Симонян.
«Я попытался позвонить Айку, но он не ответил, потом, если не ошибаюсь, через Алена передал, чтобы позвонили мне. Позвонили и сказали, что произошел инцидент, я им сказал, чтобы быстро покинули территорию и пришли в предвыборный штаб», - заявил премьер.
Он отметил, что сразу вышел из дома, увидел, что его фотография залита краской.
«Мне рассказали, что когда спустились вниз, увидели, что закрепленный на машине флаг исчез, и спросили, где флаг, кто забрал. Там было несколько граждан, и один из них сказал, что он забрал», - рассказал Никол Пашинян.
Пашинян отметил, что их парни потребовали вернуть обратно флаг, а один из забравших флаг граждан ударил Саркисяна.
«Естественно, наши парни вмешались, потом этот человек достал оружие, но один из присутствующих сразу в тот момент быстро отреагировал, ударил по его руке и оружие выпало. Когда я узнал, что оружие у них, сказал, покажите, взял это оружие, не прикасаясь, и сразу сообщил в полицию, потом в прямом эфире Facebook показал это оружие и произошедшее с передвижным штабом», - уточнил он.
Никол Пашинян сообщил, что Айк Саркисян не захотел, чтобы его показали в прямом эфире, поскольку у него были явные повреждения.
Он также отметил, что не помнит, как сдал оружие в полицию.
«Если не ошибаюсь, полиция, кажется, не приехала по адресу Теряна, я сам поехал на место происшествия, потом в отделение полиции Малатия и, если не ошибаюсь, сдал там оружие», - сказал премьер-министр Армении.
Напомним, 31 марта 2017 года в Юго-Западном квартале Еревана произошло вооруженное нападение на доверенных лиц блока «Елк».
Один из лидеров блока «Елк» Никол Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook фото оружия, которое использовалось при нападении на доверенных лиц блока.
Позднее стало известно, что совершивший нападение на сторонников блока «Елк» – бывший осужденный по делу «27 Октября» Артур Айвазян, известный по прозвищу «Манах».