2019-ի առաջին եռամսյակում կառավարության որոշումների արդյունքում հաստատվել է 13 ծրագիր, ակնկալվող ներդրումների ծավալը կազմում է 146 միլիոն դոլար. Փաշինյան
04/04/2019 13:23
2019 թվականի առաջին եռամսյակում կառավարության որոշումների արդյունքում հաստատվել է 13 ծրագիր, ինչի արդյունքում ակնկալվող ներդրումների ծավալը կազմում է 146 միլիոն ԱՄՆ դոլար, իսկ ակնկալվելիք բացվող աշխատատեղերի թիվը՝ 912, կառավարության նիստին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ խոսքը միայն արտոնյալ ռեժմիով ներդրումների մասին է:
Վարչապետը նշեց, որ 2018 թվականի առաջին եռամսյակում հաստատվել է վեց ծրագիր, որի արդյունքում ակնկալվում էր գեներացնել շուրջ հինգ միլիոն դոլարի ներդրում և 140 աշխատատեղ:
«Այսպիսով՝ 2019 թվականի առաջին եռամսյակում, 2018 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ, նշված ցուցանիշները ներդրումնեի մասով աճել են 27 անգամ, իսկ աշխատատեղերի մասով 6,5 անգամ», - ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, որ մոտավորապես նույն իրավիճակն է 2017 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատությամբ:

Правительство утвердило в первом квартале 2019 года 13 программ, объем инвестиций составит 146 млн долларов США
04/04/2019 14:34
Благодаря решениям правительства Армении в первом квартале 2019 года утверждено 13 программ, в результате реализации  которых ожидаемый объем инвестиций составит 146 млн. долларов США, а число новых рабочих мест – 912, заявил сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян.
Он сообщил, что речь идет лишь об инвестициях в рамках льготного режима.
Премьер отметил, что в первом квартале 2019 года утверждены шесть программ, в результате которых ожидается генерировать инвестиции порядка 5 млн. долларов и создать 140 рабочих мест.
«Таким образом, в первом квартале 2019 года по сравнению с первым кварталом 2018 года, указанный показатель по части инвестиций увеличился в 27 раз, а по части рабочих мест – в 6,5 раз», - сказал Пашинян.
Премьер отметил, что приблизительно такая же ситуация и по сравнению с первым кварталом 2017 года.