Զախարովա. ՌԴ-ն կօգնի Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ Վիեննայում առաջնորդների հանդիպման արդյունքների իրականացման գործում
04/04/2019 15:44
Մոսկվան Բաքվին ու Երևանին անհրաժեշտ աջակցություն է ցուցաբերելու Վիեննայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և  Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև անցկացված  հանդիպման արդյունքների իրականացման գործում, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովցան՝ ONA լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության հայեցակարգում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում կողմերին աջակցելը՝ կարևորագույն արտաքին քաղաքական գերակայությունների թվին է պատկանում: Այդ հանգամանքը առանձնակի կարևորություն է տալիս իրականացվող միջնորդական գործունեությանը, որոշում մեծ ուշադրությունը դրա արդյունքների նկատմամբ, - նշել է Զախարովան: - Սերտ փոխգործակցությամբ ենք աշխատում ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի մյուս համանախագահ պետությունների հետ»:
Այս համատեքստում անդրադառնալով Երևանում քաղաքական ղեկավարության փոխվելու վերաբերյալ հարցին՝ Զախարովան ընդգծել է, որ դա «Հայաստանի ներքին գործն է»:
«Ղարաբաղյան կարգավորման խնդիրների շուրջ բանակցային գործընթացը շարունակվում է: Կողմերը մտադրություն են դրսևորում շարունակելու խաղաղ կարգավորման հասնելուն միտված աշխատանքը», - հավելել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ այդ տրամադրվածությունն արձանագրվեց նաև անցյալ շաբաթ Վիեննայում Ալիևի և Փաշինյանի հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ արված հայտարարության մեջ:
«Ողջունում ենք բանակցություններում գերակշռող կառուցողական մոտեցումը: Կողմերին անհրաժեշտ օժանդակություն ենք ցուցաբերելու, որպեզի իրագործենք այն գաղափարները, որոնց շուրջ ըմբռնում ձեռք բերվեց Ավստրիայի մայրաքաղաքում», - հավաստիացրել է դիվանագետը:
«Սակայն, ինչպես բազմիցս ընդգծել են համանախագահ երկրների ղեկավարները՝ հակամարտությանը վերջ դնելու պատասխանատվությունն ընկած է դրանում ներքաշված կողմերի վրա: Դրա համար հիմք կա: Գլխավորը՝ քաղաքական կամքի դրսևորումն է», - շարունակել է Զախարովան:
Ալիև-Փաշինյան հանդիպման ամենակարևոր արդյունքն այն էր, որ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ուղիղ երկխոսությունը՝ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ: ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 29-ին ավստրիական մայրաքաղաքում:

Moscow to assist Karabakh conflicting parties in implementation of Vienna arrangements: Russian MFA spokesperson
04/04/2019 15:58
Moscow will provide necessary support to Baku and Yerevan for the implementation of the agreements reached during the meeting between the leaders of Armenia and Azerbaijan in Vienna, Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said in an interview to Azerbaijani ONA news agency.
“Support to the Nagorno-Karabakh conflicting parties is among the important foreign political priorities of Russia. This circumstance gives special significance to the implementation of mediatory activity and defines the highest attention to the results,” the Russian diplomat said, adding that they are working in close collaboration with the other OSCE Minsk Group countries.
Speaking about the change of the political leadership in Armenia, Zakharova stressed that it is Armenia’s domestic affair.
“The negotiation process over Nagorno Karabaklh conflict settlement continues. The parties demonstrate the intention to continue the works aimed at reaching peaceful regulation,” she said.
She also noted that the readiness has been fixed in the statement made after the meeting in Vienna.
“We hail the constructive approach that prevailed in negotiations. We will provide all the necessary assistance to bring to life the ideas over which arrangement has been reached in the Austrian capital,” the Russian MFA representative said.
“Nevertheless, as the presidents of the OSCE Minsk Group countries have stated the responsibility for putting an end to the conflict lays on the involved parties,” Zakharova said, adding that the basis exists for it. “It is just necessary to display political will,” she stressed.