Ցուցումը տվել եմ վարչապետին ենթակա մարմնին, ամեն ինչ կարգին է, ամեն ինչ օրինական է. Վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է՝ իր ազգականի վերաբերյալ քրեական գործ հարուցելու մասին երեկվա հայտարարության մեջ նշված գործողություններն օրինական են։
«Հարգելիներս, ես ցուցում եմ տվել ստացված օպերատիվ տեղեկությանը օրենքով նախատեսված ընթացք տալու մասին, ինչի արդյունքում հարուցվել է քրգործ:
Ցուցումը տվել եմ վարչապետին ենթակա մարմնին: Ամեն ինչ կարգին է, ամեն ինչ օրինական է:
Շնորհակալ եմ ձեր մտահոգությունների համար», - իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Փաշինյանը:
Նկատենք, որ վարչապետին ենթակա մարմինը, ըստ կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին օրենքի, Ազգային անվտանգության ծառայությունն է։
Նշենք, որ երեկ երեկոյան Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ իր ազգականը ենթադրյալ չարաշահումների համար կարող է հայտնվել քրեական գործի թիրախում ու նշել, որ իր «անմիջական ցուցումով» քրեական գործ է հարուցվել մերձավոր ազգականի թույլ տված ենթադրյալ չարաշահման փաստի առիթով։
Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն արձագանքել էր, որ Քրեական դատավարության օրենսգիրքը սահմանում, թե ով ինչ ցուցումներ կարող է տալ քրեական գործ հարուցելու համար և դա ոչ թե վարչապետն է, այլ դատախազը։

Я дал указание органу, который подчиняется премьер-министру, все законно – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян написал на своей странице в Facebook, что все действия в его вчерашнем заявлении о возбуждении уголовного дела в отношении его родственника являются законными.
«Уважаемые, я дал указание о начале предусмотренного законом производства по оперативной информации, в результате чего возбуждено уголовное дело.
Признателен за вашу обеспокоенность», - написал он на своей странице в Facebook.
Отметим, что согласно действующему закону «О структуре и деятельности правительства», Служба национальной безопасности напрямую подчиняется премьер-министру.
Напомним, вчера вечером премьер-министр Никол Пашинян написал на своей странице в Facebook, что по его непосредственному указанию, в отношении его близкого родственника возбуждено уголовное дело по факту предполагаемого злоупотребления.
Омбудсмен Армении Арман Татоян заявил сегодня в беседе с журналистами, что Уголовно-процессуальный кодекс четко устанавливает, кто может давать указании о возбуждении уголовного дела. «Согласно Уголовно-процессуальному кодеку, указание на возбуждение уголовного дела может дать исключительно прокурор, а не премьер-министр», - сказал омбудсмен Армении.