Դու և քո շրջապատը աղանդավոր եք. քաղաքացին՝ ԱԺ փոխնախագահին (տեսանյութ)
Այսօր Ազգային ժողովի դիմաց քաղաքացիներ մի խումբ բողոքում էր օրերս ԱԺ ամբիոնից տրանսգենդեր կնոջ ելույթից: Նրանք պահանջում էին սահմանափակել տրանսգենդերների իրավունքները:
Նախ քաղաքացիներին հանդիպեց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Նա բացատրեց, որ դա չի եղել ԱԺ նիստի շրջանակներում, այլ եղել են լսումներ: Քաղաքացիները չցանկացան լսել Սիմոնյանին:
ԱԺ այգում ցուցարարներին հանդիպեցին նաև «Իմ քայլը» խմբակցության այլ պատգամավորներ, ովքեր կոչ էին անում ցուցաբերել զսպվածություն և չհայհոյել ու վիրավորական արտահայտություններ չանել այլ մարդկանց հասեցին:
Արդյունքում վիճաբանություն սկսվեց: Ցուցարարներից մեկը մեղադրեց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանին, որ նա չի ուզում դահլիճում ընդունել քահանային և խնկարկել ԱԺ-ն:
«Դու և քո շրջապատը աղանդավոր եք», - ասաց քաղաքացին՝ պնդելով, որ եթե ԱԺ փոխնախագահն իրեն համարում է քրիստոնյա պետք է տեր Ղազարին հրավիրի ԱԺ այնտեղ խնկարկություն անցկացնելու:
Ազգային ժողովի այգում գտնվող ցուցարարներից մեկն էլ Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ազգային նորմերի պահպանման համար պատրաստ է ինքը ուտիլիզացնել նման մարդկանց: Այդ հայտարարության ժամանակ քաղաքացին պայուսակից հանեց դանակը և հայտարարեց.
«Կարող եմ նույնիսկ ձեզ ցույց տալ ինչ միջոցներով կարող եմ ուտիլիզացնել, որը միշտ պահում եմ ինձ մոտ»:
Մեր դիտարկմանը, թե դա քրեորեն պատժելի արարք է, քաղաքացին նշեց. «Քրեորեն պատժելի չէ, սերնդի մաքրման համար գործիք է»:
«Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք քաղաքական շարժման առաջնորդ Վահագն Չախալյանը նշեց, որ իրենք ի սկզբանե հրավիրել էին հավաք, մինչդեռ ընթացքում այլ ուժեր են միացել հավաքին, որոնց քայլերի համար իրենք պատասխանատվություն չեն կրում.

Ты и твое окружение сектанты – ответ одного из митингующих гражданин Алену Симоняну
Сегодня перед парламентом Армении группа граждан проводит акцию протеста против выступления на днях женщины-трангендера с трибуны Национального Собрания.
К участникам акции протеста вышел вице-спикер парламента Ален Симонян. Он объяснил, что это произошло во время парламентских слушаний, а не на заседании парламента, однако граждане не захотели слушать.
С собравшимися гражданами встретились также другие депутаты фракции «Мой шаг», которые призвали проявить сдержанность и не озвучивать оскорбительные выражения в адрес других людей.
В результате началась перепалка. Один из участников акции протеста обвинил вице-спикера Алена Симоняна в том, что он не хочет принять представителя духовенства для освещения зала парламента.
«Ты и твое окружение сектанты», - сказал гражданин, подчеркнув, что если вице-спикер Национального Собрания считает себя христианином, должен пригласить в парламент отца Газара Петросяна, чтобы он освятил парламент.
Один из митингующих в парке Национального Собрания заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что готов для соблюдения национальных ценностей утилизировать подобных людей.
Лидер общественно-политического движения «Единый Джавахк» Ваагн Чахалян отметил, что изначально их организация созвала митинг, однако в процессе к ним присоединились также другие силы, за действия которых они не несут ответственности.