Բնապահպանական խնդիրների բացակայության պարագայում կառավարությունը պետք է կրի դրա հետևանքները. Տնտեսագետն՝ Ամուլսարի մասին
Aysor.am-ի հարցազրույցը Տնտեսական զարգացման նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Մարինե Առաքելյանի հետ է։
- Տիկին Առաքելյան, խնդրում եմ բնութագրել երկրում առկա տնտեսական իրավիճակը։
- Երկրում առկա տնտեսական իրավիճակը հասկանալու համար անհրաժեշտ է հասկանալ թե տնտեսական աճի տեսանկյունից որ ոլորտներն են համարվում այն շարժիչը, որոնք ապահովում են այդ աճը: Գյուղատնտեսությունը, որն օրինակ 2013 թվականին ուներ 18.4% տեսակարար կշիռ ՀՆԱ-ի կառուցվածքի մեջ, հաջորդող տարիներին ՀՆԱ-ի կառուցվածքում մասնաբաժինն անընդմեջ նվազել է: Ավելին՝ վերջին 3 տարիներին ոլորտի աճի տեմպերը ևս անկում են գրանցել: Ավանդական արտարժույթի աղբյուր հանդիսացող հանքահումքային արդյունաբերությունը (ներառյալ հիմնային ոլորտների արտադրությունը) ևս անկում էր գրանցել: ՀՆԱ-ի աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել մշակող արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտի աճով: Եթե 2019-2023թթ.-ին վերջին տարիների միտումը շարունակվի, ապա միջնաժամկետ հատվածում տնտեսության հիմնական շարժիչը կարող է դառնալ ծառայությունների ոլորտը: Տնտեսության աճը պայմանավորող ոլորտներ կարող են հանդես գալ զբոսաշրջությունը և ՏՀՏ-ն:
- Ըստ Ձեզ` ի՞նչն է փոխվել մայիսին տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո, և ի՞նչ ճանապարհով է գնում երկիրը։
- Ինչպես գիտեք, հայտարարվել է առաջին 5 տարիներին արտահանմանը միտված մրցունակ և ներառական տնտեսության կառուցման մասին: Որքանո՞վ տնտեսական աճը կարող է լինել ներառական, դժվար է այս պահին կանխատեսել, քանի որ ամեն ինչ կախված է լինելու իրական ՀՆԱ-ի աճի տեմպերից: Ինչ վերաբերում է 2018թ.-ի ՀՆԱ-ի եռամսյակային աճի տեմպերին (հեղափոխությունից հետո), ապա 2018թ.-ի երրորդ և չորրորդ եռամսյակներում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճի տեմպերը դանդաղել էին, իսկ տարեկան 5.2% աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել առաջին երկու եռամսյակներում արձանագրված արդյունքներով:
- Կա՞ հստակ ընկալելի տնտեսական քաղաքականություն՝ երկրի ներսի և դրսի համար։
- Կառավարության ծրագրից կարելի է եզրակացնել, որ առաջնային են լինելու արտահանման խթանումը և ներդրումների ներգրավումը, որոնք տնտեսական զարգացման այս փուլում (արդյունավետությամբ պայմանավորված տնտեսական զարգացման փուլ) համարվում են որպես կարևոր գործոններ՝ տնտեսական աճի ապահովման գործում: Սակայն այստեղ շատ կարևոր է՝ ինչպիսի գործիքակազմ է կառավարությունը կիրառելու արտահանման խթանման և ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից: Իսկ ինքնին ներդրումների ներգրավման առումով կարևոր է, որ ՀՀ-ն ներգրավի «արդյունավետություն փնտրող» ներդրողների: Մյուս կողմից, արտահանման հեռանկարները կարող են նաև խթան հանդիսանալ տեղական ընկերությունների կողմից ՀՀ տնտեսության մեջ ներդրումներ կատարելու համար՝ ավելի մրցունակ ապրանք արտադրելով դառնալ առավել արդյունավետ:
- Շատ է խոսվում տնտեսական հեղափոխության մասին, ի՞նչն է պետք հեղափոխել։ Ռիսկեր տեսնո՞ւմ եք, թե՝ ոչ։
- Նախ նշեմ, որ «տնտեսական հեղափոխություն» տերմին չկա, տնտեսագիտության մեջ օգտագործվում է «տնտեսական հրաշք» եզրույթը: Ի՞նչ է պետք փոխել՝ անհրաժեշտ է արդյունավետության վրա հիմնված փուլից անցում կատարել նորարարությունների վրա հիմնված տնտեսական զարգացման փուլի: Ավելին՝ անհրաժեշտ է իրականացնել տնտեսության դիվերսիֆիկացիոն քաղաքականություն, բարելավել գործարար միջավայրը և կատարելագործել ՓՄՁ պետական աջակցության համակարգը: Հիմնական ռիսկերը կապված են գործարար միջավայրի ապահովման անհրաժեշտության հետ, քանի որ հակառակ պարագայում տեղական ու օտարերկրյա ներդրումների նվազում կգրանցվի, որն էլ կհանգեցնի փողի շրջանառության ծավալների և տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղեցման:
- Ունե՞ք կանխատեսում Հայաստանում խոշոր ներդրումների մասին։ Մեր երկիրն ընկալելի՞ է խոշոր ներդրողների համար։
- Հարկային դաշտի բարեփոխման արդյունքում խնդիր է դրվում բարելավել գործարար և ներդրումային միջավայրը, ինչը դրական ազդեցություն կունենա երկրում տնտեսության զարգացման և ազգային մրցունակության բարձրացման տեսանկյունից: Ավելին՝ Հայաստանը Համաշխարհային բանկի կողմից հրապարակված Doing Business 2019 զեկույցի համաձայն բարելավել է իր դիրքը`190 երկրների շարքում զբաղեցնելով 41-րդ հորիզոնականը, այնուհանդերձ գտնում եմ, որ դա անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար նախապայման է: Խոշոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման տեսանկյունից, հարկային օրենսգրքի պարբերաբար փոփոխությունները ցանկալի չեն՝ խոշոր ներդրողներն առնվազն միջնաժամկետ հատվածում կայունություն են նախընտրում:
- Լիդիան Արմենիա ընկերությունը հայտարարել է կառավարության հետ վեճերի առկայության մասին, ինչը դեպի միջազգային արբիտրաժ տանող ճանապարհին է։ Եթե հասնի արբիտրաժ, դրա հետևանքը ո՞րն է լինելու Հայաստանի համար։
- Հաշվի առնելով հարցի մեծ հնչեղությունը՝ կարծում եմ, այս փուլում կանխատեսումներ իրականացնելն անժամանակ է, քանի որ բուն արբիտրաժային գործընթացին անցումը կապված կլինի կառավարության հետագա գործողություններից: Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ մի կողմից ունենք Ջերմուկ քաղաքը, որն առողջարանային և զբոսաշրջության կենտրոն է և գտնվում է Ամուլսարի հանքավայրի ենթակառուցվածքներից 8-10 կմ հեռավորության վրա, մյուս կողմից՝ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը, որը 2017թ.-ին Հայաստանի խոշորագույն 20 հարկատուների շարքում է հայտնվել, իսկ 2018թ.-ի աշխատանքների դադարեցման պատճառով հայտնվել է 33-րդ հորիզոնականում: Ստացվում է, որ փաստացի հանքն ապահովում է ներդրումների արագ վերադարձելիություն, զբոսաշրջությունն էլ իր հերթին՝ համայնքային զարգացում: Բնապահպանական խնդիրների բացակայության պարագայում կառավարությունը պետք է կրի դրա հետևանքները, իսկ առկայության պարագայում կառավարությունն ինքը պետք է որոշի, թե որ ոլորտն է տնտեսության համար առավել գերակա:

In conditions of absence of environmental issues Armenian government must bear the consequences: economist on Amulsar
Aysor.am spoke with the director of Economic Development Initiatives Marine Arakelyan.
- Ms Arakelyan can you please describe the current economic situation in Armenia?
- To understand the existing economic situation, it is necessary to understand what sectors are the motors which ensure the growth. The agriculture which had 18,4% specific weight in the GDP structure in 2013 has significantly reduced during the next years. Moreover, during the past three years the growth tempo of the sector has reduced with the GDP growth mainly being agreed with the growth of the processing industry and service sectors.
If this tendency continues in 2019-2023 in the mid-term period the main motor of the economy may become the service sector. IT and tourism sectors may ensure economic growth.
- What has changed after the revolution in May? What path our country has chosen?
- As you know, it has been stated about boosting export promoting economy and building inclusive economy for the first five years. It is difficult to predict how inclusive the economic growth may be as everything depends on the real GDP growth tempo.
As to the GDP growth tempo after the revolution, as compared with the same span of the previous year the growth tempo reduced and the 5,2% annual growth was mainly agreed with the results registered in the first quarters.
- It is being spoken about economic revolution. What is necessary to change? Do you see any risks or not?
- First I would like to say that there is no “economic revolution” term, in economy we use “economic miracle” term. As to what it is necessary to change, I will say that it is first necessary to pass from phase of efficiency to the phase of economic development based on innovations. Moreover, it is necessary to adopt economic diversification policy, improve the business environment and state support system to small and medium-sized enterprises. The main risks are agreed with the necessity to ensure safe business environment as in the opposite case investments will reduce which will result in slowing down the money turnover and economic growth tempo.
- Do you have any forecasts about big investments in Armenia? Is our country perceivable for big investors?
- With the amendments in the tax field it is planned to improve the business and investment environment, which will have a positive impact on economic development and raise of competition level in the country.
Moreover, according to the Doing Business 2019 report Armenia has improved its position being ranked the 41st among 190 states. Nevertheless, I think this is not enough. As to implementation of big investment programs the periodical amendments in the tax legislation are not desirable as big investors prefer stability.
- Lydian Armenia has stated about disputes with the government and about possibility to apply to arbitration court. What will the results be for Armenia?
- Taking into consideration the big noise over the case, it will be untimely to make any predictions now as applying or not applying to arbitration court will depend from the future steps of the government. At the same time, it is necessary to note that we have Jermuk town on one side, which is our resort town and is located 8-10 kilometers from Amulsar mine infrastructures and on the other there is Lydian Armenia company which was one of the 20 biggest tax payers in Armenia in 2017 while as a result of suspension of its works it has appeared on 33d place.
It appears that in fact the mine ensures the quick return of investments and the tourism ensures development of the community. In conditions of absence of any environmental issues the government must bear the consequences and in case of their existence, decide on its own which sector is prior for country’s economy.