Բրազիլիան լքում է Հարավամերիկյան ազգերի միությունը
Բրազիլիան հայտարարել է Հարավամերիկյան ազգերի միությունից դուրս գալու մասին: Այս մասին նշված է Լատինական Ամերիկայի խոշորագույն երկրի ԱԳՆ կայքում:
«Բրազիլիայի կառավարությունն ապրիլի 15-ին անվավեր է հայտարարել Հարավամերիկյան ազգերի միության հիմնադիր պայմանագիրը՝ ավարտելով այս կազմակերպությունից դուրս գալու նախատեսված ընթացակարգը: Որոշման մասին պաշտոնական իազեկումը փոխանցվել է Էկվադորի կառավարությանը», - նշված է երկրի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ միության ճգնաժամի պատճառով դրանից վերջնականապես դուրս գալու մասին էին հայտարարել Կոլումբիան, Էկվադորը, Պարագվայը, Պերուն և Արգենտինան: Չիլին կասեցրել էր իր անդամակցությունը: 2008 թվականին որպես Հարավային Ամերիկայի պետությունների քաղաքական եւ տնտեսական միություն ստեղծած կազմակերպության մեջ էին շարունակում մնալ Բոլիվիան, Վենեսուելան, Ուրուգվայը, Սուրինամը և Գայանան:
Մարտին Արգենտինայի, Բրազիլիայի, Կոլումբիայի, Պարագվայի, Պերուի, Չիլիի եւ Էկվադորի նախագահները համաձայնագիր էին ստորագրել նոր տարածաշրջանային դաշինքի՝ Հարավային Ամերիկայի զարգացման ֆորումի ստեղծման մասին:

Бразилия выходит из Союза южноамериканских наций
Бразилия объявила в понедельник о выходе из Союза южноамериканских наций (УНАСУР). Об этом говорится в сообщении, размещенном на сайте МИД крупнейшего государства Латинской Америки.
"Правительство Бразилии денонсировало сегодня [15 апреля] учредительный договор Союза южноамериканских наций, завершив предусмотренную процедуру выхода из этой организации. Уведомление о данном решении официально передано правительству Эквадора, являющемуся депозитарием договора", — отмечается в сообщении дипломатического ведомства. Как уточняется, решение вступит в силу через шесть месяцев после его обнародования, т.е. в середине октября.
Ранее на фоне кризиса в объединении о решении окончательно выйти из него объявили Колумбия, Эквадор, Парагвай, Перу и Аргентина. Чили приостановило свое участие в организации. В составе УНАСУР, созданного как политическое и экономическое объединение государств Южной Америки в 2008 году, остаются Боливия, Венесуэла, Уругвай, Суринам и Гайана.
В марте президенты Аргентины, Бразилии, Колумбии, Парагвая, Перу, Чили и Эквадора подписали соглашение о создании нового регионального блока — Форума для развития Южной Америки (ПРОСУР).