Այս տարվա բյուջեով պետք է հիմնանորոգվի 78 կմ, վերանորոգվի՝ 300 կմ ճանապարհ. Հակոբ Արշակյան
Ճանապարհաշինական ծրագրերը մի քանի մասի են բաժանված։ Դրանք միջին նորոգման, հիմնանորոգման և լրացուցիչ հիմանորոգման ծրագրերն են, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը։
«Համայնքային ճանապարհներով, որոնք վերանորոգվում են, մենք չենք զբաղվում, զբաղվում ենք միջպետական, հանրապետական նշանակության ճանապարհներով։ Խնդրում եմ, որ համայքններն իրար կապող ճանապարհներիկ հարցերով քաղաքացիները դիմեն մարզպետարաններ կամ համայնքապետարաններ»,- ասաց նա։
Նախարարը միաժամանակ նշեց, որ ապագայում ներդրվող օնլայն ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռելու տեղեկատվություն ստանալ հիմնանորոգվող ճանապարհի մասին՝ բոլոր մանրամասներով՝ ծախսված գումարներ, հսկողություն և այլն։ Սա, ըստ Արշակյանի, հնարավորություն է տալու հիմնանորոգված ճանապարհի քանդվելուց հետո վերահսկել և իմանալ՝ ո՞վ է դրա համար պատասխանատու։
«Այս տարվա բյուջեով պետք է հիմնանորոգվի 78 կմ ճանապարհ։ Հիմնական շեշտը պետք է դնենք Հայաստանը տրանզիտ գոտի դարձնելու վրա՝ դեպի Վրաստն և Իրան։ Այս տարի այս ուղությամբ 15 միլիարդից ավելի ճանապարհաշինության համար գումար ենք հատկացնելու»,- ասաց նախարարը՝ տեղեկացնելով, որ ընթացիկ տարում նախատեսվում է 300 կմ վերանորոգել։

78 km of roads to be reconstructed and 300 km renovated during the year: minister
Road building programs are divided into few parts. There are programs of average construction, main construction and additional construction, transport, communication and IT minister Hakob Arshakyan told the reporters today.
“We are not dealing with community roads. We are dealing with roads of inter-state, republican significance,” the minister said, calling on citizens to apply to governor’s or community offices with the issues regarding community roads.
At the same time the minister noted that the online program to be applied soon will give an opportunity to get information about reconstructed road with all the details –spent sum, control, etc. Arshakyan stressed that it will give an opportunity to control the road and understand who is responsible if some problems rise.
“With this year’s budget we intend major reconstruction of 78 kilometers of roads. The main accent will be put on Armenia’s transit zone – to Georgia and Iran. We are allocating over 15 billion for the road construction,” the minister said, adding that other 300 km will be renovated during the year.