Ասանժն արժանացել է ԶԼՄ ազատության Եվրախորհրդարանի մրցանակին
«WikiLeaks»-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժն արժանացել է Եվրախորհրդարանի՝ ԶԼՄ ազատության համար այս տարվա մրցանակին, հայտնում է «The Sydney Morning Herald»-ը։
Մալթայում սպանված լրագրողուհի Դաֆնա Կարուանա Գալիցիայի անվան մրցանակը հանձնվում է ամեն տարի։ Քանի որ Ասանժը գտնվում է կալանքի տակ, մրցանակը նրա փոխարեն ստացել է 1976 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մեյրիդ Կորիգանը։
Պարգևատրման արարողությունը տեղի է ունեցել Եվրախորհրդարանում, Ստրասբուրգում, փոխանցում է ТАСС գործակալությունը։
Ասանժին այդ մրցանակին առաջադրել էր Եվրախորհրդարանում եվրոպական ձախ կուսակցությունների միացյալ խմբակցությունը (GUE/NGL)։ Ջուլիան Ասանժը հիմնադրել է «WikiLeaks»-ը 2006 թվականին։
Այդ ժամանակվանից կայքում հրապարակվել են տարաբնույթ, այդ թվում՝ գաղտնի տվյալներ տարբեր կառավարությունների գործունեության վերաբերյալ։

Ассанжу присудили премию Европарламента за свободу СМИ
Основателю портала WikiLeaks Джулиану Ассанжу присудили в этом году премию Европарламента за свободу СМИ. Об этом сообщила 17 апреля газета The Sydney Morning Herald.
Премия имени убитой на Мальте журналистки Дафне Каруаны Галиции за свободу СМИ присуждается ежегодно. Так как сам Ассанж находится под арестом, за него ее получила лауреат Нобелевской премии мира 1976 года Мейрид Корриган.
Награждение проходило в Европарламенте в Страсбурге, отмечает ТАСС.
Выдвинула Ассанжа на эту премию Объединенная фракция европейских левых партий в Европарламенте (GUE/NGL). Джулиан Ассанж основал WikiLeaks в 2006 году. С того момента на сайте публиковались в том числе секретные данные о деятельности различных правительств.