Մնացականյան-Մամեդյարով ապագա հանդիպումը կարող է անցնել համանախագահ երկրներից մեկում. ԱԳՆ-ն հորդորում է չշտապել
18/04/2019 15:52
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների ապագա հանդիպումը համանախագահ երկրներից մեկում անցկացնելու հնարավորությունը դիտարկվում է, Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Իրապես, դիտարկվում է ապագա հանդիպումը համանախագահ երկրներից մեկում անցկացնելու հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով նախկին նմանօրինակ հանդիպումների աշխարհագրությունը։ Քանի որ այս հարցը դեռևս քննարկման փուլում է, պետք է ձեռնպահ մնալ միակողմանի ազդարարումներից և հրապարակային բանակցությունների գործելաոճից», - նշեց նա:
Ա.Նաղդալյանի խոսքով՝ համանախագահ երկրներից մեկում կայանալիք հանդիպման մասին նախապես հայտարարելն անհարգալից վերաբերմունք է գործընթացի մասնակիցների, բայց առաջին հերթին՝ տվյալ համանախագահի նկատմամբ:
«Դեռևս չկայացած պայմանավորվածությունների ազդարար դառնալու ձգտումը չի նպաստում փոխվստահության հիման վրա նորմալ աշխատանքային մթնոլորտի ձևավորմանը», - ասաց Ա.Նաղդալյանը:
Ավելի վաղ, Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն առաջարկել է Վաշինգտոնում անցկացնել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հերթական հանդիպումը:

Next meeting of Armenian, Azerbaijani FMs may pass in one of OSCE Minsk Group co-chairing countries: Anna Naghdalyan
18/04/2019 16:16
The next meeting of the Armenian and Azerbaijani foreign ministers may pass in one of the OSCE Minsk Group co-chairing countries, spokesperson of the Foreign Affairs Ministry Anna Naghdalyan told Aysor.am.
“The opportunity of conducting next meeting in one of the co-chairing countries is really being viewed taking into consideration the geography of previous such like meetings. As far as the issue is still in the phase of discussion, it will be right to refrain from one-sided announcements and public negotiation style,” she said.
Naghdalyan stressed that stating beforehand about the meeting in one of the co-chairing countries is manifestation of disrespectful attitude toward participants of the process and first of all toward the co-chair of the mentioned country.
“The strive to declare yet unagreed arrangement does not contribute to the formation of working atmosphere based on mutual trust,” Naghdalyan stressed.
Earlier Azerbaijani Foreign Minister stated that the United States has offered to conduct the next meeting of the Armenian and Azerbaijani foreign ministers in Washington.