Մնացականյան-Մամեդյարով ապագա հանդիպումը կարող է անցնել համանախագահ երկրներից մեկում. ԱԳՆ-ն հորդորում է չշտապել
18/04/2019 15:52
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների ապագա հանդիպումը համանախագահ երկրներից մեկում անցկացնելու հնարավորությունը դիտարկվում է, Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Իրապես, դիտարկվում է ապագա հանդիպումը համանախագահ երկրներից մեկում անցկացնելու հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով նախկին նմանօրինակ հանդիպումների աշխարհագրությունը։ Քանի որ այս հարցը դեռևս քննարկման փուլում է, պետք է ձեռնպահ մնալ միակողմանի ազդարարումներից և հրապարակային բանակցությունների գործելաոճից», - նշեց նա:
Ա.Նաղդալյանի խոսքով՝ համանախագահ երկրներից մեկում կայանալիք հանդիպման մասին նախապես հայտարարելն անհարգալից վերաբերմունք է գործընթացի մասնակիցների, բայց առաջին հերթին՝ տվյալ համանախագահի նկատմամբ:
«Դեռևս չկայացած պայմանավորվածությունների ազդարար դառնալու ձգտումը չի նպաստում փոխվստահության հիման վրա նորմալ աշխատանքային մթնոլորտի ձևավորմանը», - ասաց Ա.Նաղդալյանը:
Ավելի վաղ, Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն առաջարկել է Վաշինգտոնում անցկացնել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հերթական հանդիպումը:

Рассматривается возможность проведения будущей встречи глав МИД Армении и Азербайджана в одной из стран-посредников - Нагдалян
18/04/2019 16:03
Действительно, рассматривается возможность проведения будущей встречи глав МИД Армении и Азербайджана в одной из стран-посредников, заявила Aysor.am пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Но, поскольку вопрос все еще находится в стадии обсуждения, необходимо избегать односторонних анонсов и практики публичных дискуссий. Преждевременное заявление о встрече в одной из стран-посреднике является неуважительным отношением к участникам процесса, но, в первую очередь, конкретно к данному сопредседателю», - сказала она.
«Стремление первым анонсировать не имевшую место договоренность не способствует формированию нормальной рабочей атмосфере, основанной на взаимном доверии», - отметила пресс-секретарь МИД Армении.
Ранее глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что США предложили провести встречу глав МИД Азербайджана и Армении по Карабаху в Вашингтоне.
«Последняя встреча глав МИД Азербайджана и Армении прошла в Москве по инициативе моего российского коллеги Сергея Лаврова. При двукратном-трехкратном увеличении усилий совместно с Россией можно надеяться на продвижения в урегулировании конфликта... Вчера было получено приглашение от США посетить Вашингтон, где госсекретарь также придаст собственные усилия для достижения прорыва в разрешении конфликта», - сказал Мамедъяров на брифинге в Варшаве.