ԱԱԾ-ն կառավարողն այս Սահմանադրությամբ վարչապետն է, ԱԱԾ պետին մեղադրելով՝ պահանջները սխալ տեղ են ուղղվում. Մարուքյանը՝ Սանասարյանի գործի մասին (Տեսանյութ)
19/04/2019 16:39
Դավիթ Սանասարյանին գիտեմ որպես բարեվարքության բոլոր պայմանները պահպանող մարդ, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Ճանաչում եմ պարոն Սանասարյանին, ընկերություն չենք արել, բայց գիտեմ այդ մարդուն, որպես բարեվարքության բոլոր պայմանները պահպանող մարդ։ Սա մեզ համար նույնպես անակնկալ է», - ասաց Մարուքյանն՝ անդրադառնալով Պետական վերահսկողածան ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք առաջադրելուն։
«Ինձ համար զարմանալին այն է, որ բոլորը քննադատում էին ԱԱԾ պետին, Facebook-ում, այսպես ասած, քարոզարշավ կար այդպիսի։ Զարմանալի էր, որովհետև ԱԱԾ-ի ղեկավարը Հայաստանում այս Սահմանադրությամբ, որը մենք չենք փոխում, այն կառավարողը վարչապետն է։ Այսինքն՝ այդտեղ երկերեսանիության հարց կա, որ սխալ տեղ են ուղղում պահանջները», - ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Դիտարկմանն՝ այսինքն՝ առանց վարչապետի գիտության ԱԱԾ-ն չէ՞ր կարող ոչինչ անել, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարն արձագանքեց.
«Երեկ դրա պատասխանը տվել է վարչապետի խոսնակն՝ ասելով, որ ԱԱԾ-ն վարչապետին ենթակա մարմին է»։
Նա նշեց՝ չի կարծում, որ Դավիթ Սանասարայանի դեպքում քաղաքական հետապնդում է իրականացվում.
«Եթե հանկարծ քաղաքական հետապնդում լինի՝ մենք բոլոր ձևերով կբարձրաձայնենք այդ մասին», - ասաց Էդմոն Մարուքյանը։

NSS subordinated to Armenia’s PM by Constitution, demands should be forwarded to right addresses: Marukyan on Sanasaryan’s case
19/04/2019 16:55
Bright Armenia faction head Edmon Marukyan speaking to reporters today said that he knows Davit Sanasaryan as a person of proper behavior.
“I know Mr Sanasaryan, we were not friends, but I know him as a person with proper behavior. This was too a surprise for us,” Marukyan said, referring to the charges brought against head of State Control Service Davit Sanasaryan.
“I am surprised that all are criticizing NSS chief, at least I saw such campaign in Facebook. It was strange as according to the Armenian Constitution the control over the NSS is implemented by the Prime Minister of the country. I guess the demands are being addressed to a wrong person,” Marukyan said.
As to the comment that without premier’s knowledge the NSS would not have done that, the head of the faction said, “PM’s spokesperson gave the answer to the question, saying that the NSS is subordinated to the head of the government.”
He said he does not think that Sanasaryan is being politically persecuted.
“If it is so we all will voice about it in every possible ways,” Marukyan said.