Սամվել Ադյանը արգելել է փաստաբանին շփվել լրատվամիջոցների հետ. նա ազատ է արձակվել
Պետական վերահսկողական ծառայության գնումների վերահսկողության վարչության պետ Սամվել Ադյանը, որը արդեն երկու ամիս գտնվում էր կալանքի տակ, այսօր առավոտյան ազատ է արձակվել, Aysor.am-ին փոխանցեց ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը:
Ադյանի փաստաբան Դավիթ Մնացականյանը կտրականապես մերժեց մեզ որևէ տեղեկություն տրամադրել՝ ասելով, թե իր պաշտպանյալը արգելել է շփվել լրատվամիջոցների հետ, տեղեկություններ փոխանցել։
Նշենք, որ օրերս դատարանը մերժել էր ԱԱԾ քննչական դեպարատամենտի միջնորդությունը՝ Սամվել Ադյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու մասին։ Նրա կալանքի երկամսյա ժամկետն ավարտվում էր այսօր, և պաշտոնյան ազատ է արձակվել։
Սամվել Ադյանը Ադյանը մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ «պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ»:
Այս գործով մեղադրյալներ են նաև ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանը, ինչպես նաև Պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացի վերահսկողական վարչության գլխավոր մասնագետ Գևորգ Խաչատրյանը, որն ավելի վաղ էր ազատ արձակվել։

Самвел Адян запретил адвокату общаться с представителями СМИ, он освобожден из-под стражи
Начальник управления по контролю за закупками Государственной контрольной службы Армении Самвел Адян, который уже два месяца находится под арестом, сегодня освобожден из-под стражи, сообщила Aysor.am начальник отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительной службы Нона Навикян.
Адвокат Адяна Давид Мнацаканян категорически отказался предоставить корреспонденту Aysor.am какую-либо информацию, заявив, что его подзащитный запретил общаться с представителями СМИ и предоставлять сведения.
Отметим, что на днях суд отклонил ходатайство следственного департамента Службы национальной безопасности о продлении срока ареста Самвела Адяна. Срок пребывания под стражей Адяна завершается сегодня и чиновник отпущен на свободу.
Самвел Адян обвиняется по признакам ч.2 ст. 308 Уголовного кодекса Армении («злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие тяжкие последствия»).
По данному уголовному делу предъявлено обвинение также начальнику Государственной контрольной службы Давиду Санасаряну и главному специалисту управления по контролю за закупками Государственной контрольной службы Армении Геворку Хачатряну, который ранее был освобожден из-под стражи.