Շրի Լանկայի վարչապետ. Երկրում արգելված չէ մասնակցությունն օտարերկրյա ահաբեկչական խմբերին
Շրի Լանկայի իշխանությունները գիտեին, որ այդ կղզի-պետության որոշ քաղաքացիներ արտասահմանում կռվել են իսլամիստների կողմից, բայց նրանց կալանավորման համար իրավաբանական հնարավորություններ չեն եղել, հայտնել է Շրի Լանկայի վարչապետ Ռանիլ Վիքրամասինգհեն Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Մենք գիտեինք, որ նրանք (երկրի մի շարք քաղաքացիներ) մեկնել էին Սիրիա և միացել օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպության, բայց մեր երկրում հանցագործություն չի համարվում արտասահման մեկնումն՝ օտարերկրյա զինված ապստամբության մասնակցելու համար», - ասել է վարչապետը:
«Մենք չունենք օրենքներ, որոնք մեզ թույլ են տալիս կալանավորել մարդկանց, որոնք միացել են օտարերկրյա ահաբեկչական խմբերի: Մենք կարող ենք կալանավորել սոսկ նրանց, ովքեր մասնակցում են Շրի Լանկայում գործող ահաբեկչական խմբավորումներին», - հավելել է նա:

Премьер Шри-Ланки: в стране не запрещено участие в зарубежных террористических группах
Власти Шри-Ланки знали, что некоторые граждане этого островного государства воевали на стороне исламистов за рубежом, но юридических возможностей для их ареста не было. Об этом сообщил премьер-министр Шри-Ланки Ранил Викрамасингхе в интервью телеканалу Sky News.
"Мы знали, что они [ряд граждан страны] поехали в Сирию и присоединились к зарубежной террористической организации, но в нашей стране не считается преступлением отъезд за границу для участия в иностранном вооруженном восстании", - сказал премьер-министр.
"У нас нет законов, которые позволяют нам арестовать людей, которые присоединились к иностранным террористическим группам. Мы можем арестовать лишь тех, кто участвует в террористических группировках, действующих на Шри-Ланке", - добавил он.