ԼՂ հակամարտության հարցով Լուկաշենկոյի հայտարարությունն ադրբեջանցիներին դուր գալու քայլ է. քաղաքագետ
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չափից դուրս գերագնահատում է անձամբ իր և Բելառուսի հնարավորությունները: Դա նոնսենս է և խառնակչություն, որովհետև ո՛չ Բելառուսն է այն պետությունը, որ ազդեցություն ունենա ԵԱՀԿ-ի վրա, ո՛չ էլ Լուկաշենկոն՝ այն քաղաքական գործիչը, որի խոսքը կարող է որոշիչ լինել ԼՂ հակամարտության լուծման հարցում:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանն՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ-ին ուղղված Լուկաշենկոյի կոչին՝ հանդիպել և ի թիվս չլուծված այլ հակամարտությունների՝ լուծման ուղիներ գտնել Արցախյան հակամարտության համար:
«Բելառուսն իրեն փիղ է երևակայում, այնինչ ընդամենը փքված գորտ է, նա կարիք ունի Եվրոպայի հետ քաղաքակիրթ հարաբերություններ հաստատել: Այդ երկիրն ապրում է բացառապես Ռուսաստանին շանտաժի ենթարկելու ճանապարհով», - նկատեց մեր զրուցակիցը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Բելառուսի նախագահի կոչը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ իրավիճակն անփոփոխ պահելու կամ Արցախն Ադրբեջանի կազմում տեսնելու փորձ:
«Սա նաև հետընթաց է, ադրբեջանցիներին դուր գալու քայլ, ինչը Հայաաստանի համար կարող է խոչընդոտներ ստեղծել: Բելառուսը միշտ և անընդհատ գործել է հայ ժողովրդի շահերի դեմ: Այժմ էլ այդպես է. այդ երկիրը զենք է մատակարարում Ադրբեջանին` պրագմատիզմի անվան տակ», - ամփոփեց քաղաքագետը:
Հիշեցնենք՝ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ-ն չպետք է աչք փակի եվրոպական տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների վրա: Նա կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարներին կոչ է արել հանդիպել ու քննարկել անվտանգության ոլորտում առկա խնդիրները:
«Այստեղ՝ մեր ընդհանուր տանը, կուտակվել են բազում խնդիրներ, որոնք պետք է լուծում ստանան՝ Լեռնային Ղարաբաղը, Մերձդնեստրը, ավելացել է Ուկրաինան և այն արդեն լուրջ հակամարտություն է, շատերն այն պատերազմ են անվանում», - ասել է Լուկաշենկոն:

Alexander Lukashenko excessively overestimates his personal and his country’s opportunities, it is a nonsense, political analyst Levon Shirinyan told Aysor.am, referring to Lukashenko’s address to OSCE to meet and find ways of settlement of unsolved conflicts, including Artsakh.
“It is a nonsense, as neither Belarus is the country nor Lukashenko is the very politician to have any influence on OSCE or have a decisive voice in the Nagorno-Karabakh conflict settlement issue,” Shirinyan stressed.
“Belarus pretends itself to be a big role-maker, while in reality it just shows itself off, and it needs to establish civilized relations with Europe. This country is living by just blackmailing Russia,” Aysor.am’s interlocutor said.
The expert said Belarusian president’s urge is nothing but an attempt to leave the situation over Karabakh unchanged or to see Karabakh as part of Azerbaijan.
“This is an attempt to please the Azerbaijanis. It is an attempt to create impediments for Armenia. Belarus has always acted against the interests of the Armenian people. The situation has not changed. Now as well this country supplies weapon to Azerbaijan naming it just a pure pragmatism,” the political analyst concluded.
Earlier Lukashenko stated that the OSCE must not close eyes on the conflicts existing in the European region and called on the leaders of OSCE member states to meet and discuss the existing security issues.
“Many issues have gathered in our common home, which need to be settled – Nagorno-Karabakh, Transdniester, Ukraine issue has added and turned into a serious conflict, many describe it as war,” Lukashenko stated.