Որևէ բողոք չկա քրեակատարողական հիմնարկների պահման պայմաններից, թիվը 0 է. Արտակ Զեյնալյան
Հայաստանի արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը վստահ է՝ Հայաստանում դատարաններն այժմ ավելի անկախ են, քան նախկինում էին։
«Այն, որ այսօր դատարաններն ավելի անկախ են, կարծում եմ, դրանում համոզվել եք», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց նախարարը։
Կառավարության պաշտոնյայի համար հպարտանալու մյուս առիթը քրեակատարողական հիմնարկներում ազատազրկվածների պահման պայմաններն էին։ Նա ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարեց, որ քրեակատարողական հիմնարկներում պայմանները լավն են և ոչ մի ազատազրկված դրանից չի դժգոհում։
«Այս պահի դրությամբ ունենք հինգ հացադուլավոր։ Սա շատ ցածր ցուցանիշ է նախկին տարիների համեմատ։ Որևէ բողոք չկա քրեակատարողական հիմնարկների պահման պայմաններից, թիվը 0 է։ Իմ պաշտոնավարման ընթացքում չեմ հիշում մի դեպք, որ դատապարտյալը հացադուլի դիմած լինի՝ բողոքելով քրեակատարողական հիմնարկի պայմանների դեմ։ Բոլորը քրեական գործին են առնչվում։ Դրանք արդարադատության նախարարության տիրույթից դուրս են», - հայտարարեց նախարարը։
Նա ներկայացրեց, որ քրեակատարողական հիմնարկներում յուրաքանչյուր մահճակալի վրա գրանցված է մեկ դատապարտյալ, հետևաբար քնելու հերթ ու դրա շուրջ վեճեր հիմնարկներում չկան, վերացված են։
«Քրեակատարողական հիմնարկներում մահճակալների թիվը 5350-ի չափ է, իսկ և դատապարտյալների, և կալանավորված անձանց քանալը 2287 է, հետևաբար չի կարղ լինել ծանրաբեռնվածություն։ Լուծված է այս խնդիրը այս իշխանությունների օրոք», - հայտարարեց նախարարը։

Каких-либо жалоб в связи с условиями содержания в УИУ нет – Артак Зейналян
Министр юстиции Армении Артак Зейналян уверен, что сегодня в Армении суды более независимы, чем в прошлом.
«Считаю, что вы в этом убедились в том, что сегодня суды более независимы», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр.
Другим поводом для гордости министра юстиции стали условия содержания в уголовно-исполнительных учреждениях лиц, лишенных свободы. Артак Зейналян со всей ответственностью заявил, что условия в УИУ хорошие и у осужденных лиц нет жалоб.
«По состоянию на данный момент в УИУ есть пять объявивших голодовку. Это очень низкий показатель по сравнению с прошлыми годами. Каких-либо жалоб на условия содержания в уголовно-исполнительных учреждениях нет, число – ноль. За весь период моего пребывания на посту не помню ни одного случая, чтобы осужденный объявил голодовку из-за условий содержания. Все касаются уголовных дел. А они не входят в сферу деятельности министерства юстиции», - сказал Артак Зейналян.
Министр также отметил, что в УИУ каждому осужденному предоставляется одно спальное место, следовательно, не приходится спать по очереди, эта проблема устранена.
«В уголовно-исполнительных учреждениях количество кроватей составляет 5350, а число осужденных и заключенных лиц – 2287, следовательно, перегруженности быть не может. Эта проблема решена во время власти», - заявил министр юстиции.