Դատարանը մերժեց «Սպայկայի» տնօրենին գրավի դիմաց ազատ արձակելու պաշտպանների միջնորդությունը
Դատարանը մերժեց «Սպայկայի» տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց վերացնելու մասին նրա պաշտպանների միջնորդությունը:
«Չանձնավորելով որևէ դատավորի կամ վարույթ իրականացնող մարմնի՝ անձնավորված որևէ վիրավորանք չենք ուզում ասել, այնուամենայնիվ, այս որոշումը մենք գնահատում ենք որպես գործարարից գումար կորզելու մեխանիզմ», - դատարանի որոշումից հետո լրագրողներին ասաց Ղազարյանի պաշտպանական թիմի անդամ Արսեն Սարդարյանը։
Դատարանի փաստարկները, թե ազատության մեջ գտնվելով Ղազարյանը կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը, պաշտպանը որակեց որպես վերացական բացատրություն:
«Որևէ տվյալ, որ պարոն Ղազարյանը երբևէ քննությանը խոչընդոտել է, չի ներկայացվում և վարևույթ իրականացնող մարմին ու դատախազը դա ընդունում են, ու միայն վերացական դատողություն է իրականացվում, որ ընկերության ղկավարը հեղինակավոր անձ է, նրա հեղինակությունը կարող է ազդել քննության վրա: Ի՞նչ է սա նշանակում: Եկեք ուրեմն Սահմանադրության մեջ գրենք, որ անձը պետք է հեղինակազուրկ լինի, որ նրա ազատությունը ապահովվի», - ասաց պաշտպանը՝ նշելով, որ կալանքը փոխելու իրենց բողոքի մերժման հիմքերը բացակայում են ու «Սպայկայի» տնօրենին անազատության մեջ պահելը կարող է տնտեսության մեջ լուրջ խնդիրներ առաջացնել:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում էր կայացրել կալանավորել «Սպայկա» ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին։ Նրա պաշտպանական թիմը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ գրավի դիմաց ազատ արձակել Ղազարյանին:

Суд отклонил ходатайство адвокатов об освобождении под залог директора компании «Спайка»
Суд отклонил ходатайство адвокатов директора компании «Спайка» Давида Казаряна об изменении меры пресечения в виде заключения под стражу.
«Мы не хотим озвучивать оскорблений в адрес какого-то конкретного судьи или органа предварительного следствия, однако, тем не менее, мы оцениваем это решение как механизм вымогания денег у предпринимателя», - заявил журналистам член команды адвокатов Давида Казаряна Арсен Сардарян.
Защитник квалифицировал аргументы суда о том, что оставаясь на свободе, Давид Казарян может воспрепятствовать следствию, как отвлеченное суждение.
«Не представлены какие-либо данные о том, что господин Казарян когда-либо препятствовал расследованию. Осуществляющий производство орган и прокурор принимают, что суждения о том, что директор компании – влиятельное лицо и его авторитет может повлиять на следствие – просто отвлеченные. Что это значит? Давайте тогда напишем в Конституции, что человек не должно обладать авторитетом, чтобы обеспечивалась его свобода», - заявил адвокат, отметив, что основания для отклонения ходатайства об изменении меры пресечения отсутствуют и содержание под стражей директора компании «Спайка» может вызвать серьезные проблемы в экономике.
Следователь Комитета государственных доходов представил ходатайство в суд общей юрисдикции Еревана о применении в качестве меры пресечения в отношении Давида Казаряна ареста. Его адвокаты подали апелляционную жалобу на решение суда общей юрисдикции Еревана об аресте директора компании «Спайка» Давида Казаряна.