Գազի սակագնի բարձրացման առումով լարվածություն ունենք. Վարդան Բոստանջյան
Տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը պնդում է, որ թեև իշխանությունները նշում են, որ գազի սակագնի թանկացումը չի ազդի սպառողի վրա, բայց դա չի արտացոլում իրական իրավիճակը:
«Անկախ այն հանագամանքից, որ դեռևս նախորդ տարում ասվում էր, որ սակագինը չի բարձրանալու, բայց 10 տոկոսով թանկացավ: Քաղաքացիների համար սա մեծ գումար է, որքան էլ նոր իշխանություններն ասում են, որ սպառողի վրա դա չի ունենա ազդեցություն, դա ճիշտ իրավիճակը չի արտացոլում, որովհետև մեզ հայտնի է, որ «Գազպրոմ Արմենիան» դեռ որոնումների մեջ է՝ իր վրա վերցնելու է այս ծանրաբեռնվածությունը, թե՝ ոչ», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Բոստանջյանը:
Նա նկատեց, որ տնտեսագիտության մեջ չկա նման հասկացություն, որ տնտեսվարող սուբյեկտն իր վրա վերցնի շուկայում եղած դժվարությունները:
«Եթե հանկարծ դա տեղի ունենա, պետք է կրճատումներ տեղի կունենան, իսկ եթե նման բան լինի, հնարավոր է համակարգի բնականոն աշխատանքը վտանգվի», - ասաց տնտեսագետը:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական միջկառավարական նիստին ձեռք բերված համաձայնությանը, որ մինչև հուլիսի 1-ը ներկայացվելու է համաձայնագրի նախագիծ, որով կսահմանվեն գազի գնի ձևավորման մեխանիզմները, Բոստանջյանը նշեց, որ դեռևս պարզ չէ, թե ինչ սակագին կսահմանվի ՀՀ համար՝ հավանական համարելով, որ ՀՀ համար սակագին կարող է սահմանվել իրացման միջազգային գներով, որոնք շատ ավելի բարձր են, քան այս պահին ՀՀ կողմից վճարվող գինը:
«ՌԴ-ն դեռևս որպես գործընկեր չունի վստահություն մեծ պաշար ՀՀ նկատմամբ, ինչով պայմանավորված հնարավոր է նաև առևտրաշրջանառության ծավալների փոքրացում», - ասաց Բոստանջյանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 1-ից ռուսական կողմը բարձրացրել էր Հայաստան մատակարարվող գազի գինը՝ 150 ԱՄՆ դոլարից դարձնելով 165 ԱՄՆ դոլար, իսկ կառավարությունը հայտարարել էր, որ սպառողները դրա դիմաց կվճարեն նախկին գնով։

Gas price growth may have its reflection on consumers: economist
Economist Vardan Bostanjyan says that thought the authorities claim that the raise of gas tariff will not have any impact on the consumers, it does not reflect the real situation.
“Irrespective of the circumstance that claims were made that the tariff would not go up, it did by 10%. It is a big price for the citizens, and though the new authorities claim that it will not have any impact on consumers, it does not reflect the right situation, as we know that Gazprom Armenia is still discussing the issue,” Bostanjyan said.
He noted that in economics there is no such definition that a company takes the burden on its shoulders.
“If it happens so, it will result in job cuts, if this happens, the natural work of the system may be endangered,” the economist said.
Referring to the arrangement reached at the Armenian-Russian inter-governmental session that by July 1 a draft agreement will be submitted registering the gas price formation mechanisms, Bostanjyan said it is not clear yet what price will be fixed for Armenia. He stressed that if international prices are fixed for Armenia, it will be much more expensive than the price set currently.
“Russia does not have a big trust toward Armenia as its partner which may result in reduction of trade turnover volume,” Bostanjyan said.