«Փաստ». Անցումային արդարադատությունը թևակոխում է նոր փուլ
«Փաստ» թերթը գրում է, որ անցումային արդարադատության վերաբերյալ կառավարության նախաձեռնությունը թևակոխում է նոր փուլ. նախատեսվում է այս հարցի շուրջ առաջիկայում լուրջ գործընթացներ սկսել։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իշխանությունների հավատարիմ իրավաբաններից Վահե Գրիգորյանը և Նիկոլայ Բաղդասարյանը լծվել են այս հարցի բովանդակային դրույթների քննարկմանը։ Թերթը կառավարության կուլիսներում շրջանառվող փաստաթղթերից պարզել է, որ մասնագիտական խմբերի հետ արդեն փակ խմբային հանդիպումներ են տեղի ունենում։ Ոլորտում մասնագիտացած ու իշխանությունների հետ աշխատող հ/կ սեկտորը զբաղված է թեման հանրության մեջ աստիճանաբար, հատվածաբար շրջանառելու գործով:
Թերթը տեղեկություններ ունի, որ արդեն աշնանը այն կմտնի հանրային մեծ օրակարգ և մինչև տարեվերջ խորհրդարանում այս հարցի հետ կապված քննարկումներ կծավալվեն։ Գործող իշխանություններն իրենց առջև խնդիր են դրել մինչև 2020թ. գարունը այն դարձնել իրականություն:

«Паст»: Переходное правосудие вступает в новый этап
Газета «Паст» пишет, что инициатива правительства по внедрению переходного правосудия вступает в новый этап – в ближайшее время предусмотрено начать серьезные процессы по этому вопросу.
По сведениям издания, преданные властям юристы Ваге Григорян и Николай Багдасарян приступили к обсуждению содержательных положений этого вопроса. Как стало известно из введенных в оборот в кулуарах правительства документов, со специалистами уже проводятся закрытые групповые встречи. Сотрудничающий с властями и специализирующийся в этой сфере сектор НПО занят постепенным и частичным распространением этой темы в обществе.
Как отмечает газета, уже осенью этот вопрос войдет в общественную повестку и до конца года по этому вопросу развернуться слушания в парламенте. Действующие власти поставили перед собой задачу – до весны 2020 года претворить в жизнь переходное правосудие.