Միայն «Իմ քայլը» պաշտպանեց կառավարության օպտիմալացման ու կրճատումների մասին նախագիծը
Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին կառվարության ներկայացրած օրինագիծն այսօր Ազգային ժողովը ընդունեց. փաստաթղթին կողմ քվեարկեց միայն ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունը։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հայտարարեց, որ իրենք ինչպես առաջին ընթերցման ժամանակ, այնպես էլ այժմ դեմ են օրինագծին։
«Մենք մնում ենք մեր սկզբունքային դիրքորոշմանը, որովհետև այս կառուցվածքը այս ձևով չի տալիս այն հարցերի պատասխանները, որոնք վերաբերում են հեղափոխությունից հետո մեր երկրում տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելուն և ընդհանրապես, ժողովրդի սոցիալ-տնտեսական վիճակը նորմալացնելուն», - հայտարարեց Մելքումյանը։
Քվեարկությունից առաջ արտահայտելով «Լուսավոր Հայաստանի» դիրքորոշումը՝ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հայտարարեց, որ առաջիկա մաիսների ընթացքում բազմաթիվ աշխատողներ են կրճատվելու, հետևաբար իրենք դեմ են օրինագծին։
«Հույս ունեինք կառուցողական աշխատանքի, մեծ առաջարկությունների փաթեթ էինք ներկայացրել, սակայն իշխանությունները մերժեցին։ Ես ուղղակի ուզում եմ ՀՀ քաղաքացիներին տեղեկացնել, որ ամառվա հանգիստ ամիսների ընթացքում մեծ կրճատումներ են սպասվում այս կառուցվածքի ընդունման հետևանքով։ Այդ կրճատումենրը չեն լինելու արդար, ուռճացված հաստիքների կրճատումներ։ Մենք դեմ ենք քվեարկելու ու վստահ ենք, որ այս կառուցվածքը երկար չի գոյատևելու», - հայտարարեց Մարուքյանը։
Արձագանքելով Մարուքյանին՝ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հայտարարեց, որ ճիշտ է փաթեթային առաջարկներ չեն ընդունվել, բայց առանձին առաջարկներ դիտարկել է կառավարությունը ու դրանցից մի մասը տեղ է գտել կատարված փոփոխություններում։
««Իմ քայլը» խմբակցությունը կողմ է ներկայացված նախագծին ու տալիս է իր վստահության քվեն կառավարությանը՝ այս կառուցվածքային փոփոխությամբ իրականացնելու արդյունավետ գործունեություն», - հավելեց Մակունցը։
Հիշեցնենք՝ այս օրենսդրական նախաձեռնությունը վերաբերում էր կառավարության օպտիմալացմանը ու դրանից բխող կրճատումներին. նախատեսվում է ունենալ 17-ի փոխարեն 12 նախարարություն, ինչի հետևանքով կկրճատվի շուրջ 200 աշխատատեղ։

Armenia’s parliament approves bill on changes in government’s structure
The Armenian parliament approved today the bill on making changes in the government’s structure. The bill was backed by My Step faction only.
Lawmaker from Prosperous Armenia faction Mikael Melkumyan stated that the faction was against the bill during its discussion at the first reading and is against it at the second reading as well.
“We stay committed to our principal position because this structure does not give answers to the questions regarding economic revolution in the country and in general to the normalization of the people’s social-economic situation,” Melkumyan said.
Head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan stressed that many employees will lose their jobs in the upcoming months which is why they are against the bill.
“We hoped to have constructive work, we have submitted big package of proposals, but the authorities rejected it. I want to inform the citizens that during the summer months a big number of job cuts is expected as a result of the adoption of the bill. These cuts will not be fair. We are voting against the bill, and we are convinced that this structure will not operate long,” Marukyan stated.
Responding to Marukyan, head of the ruling My Step faction Lilit Makunts stated that the package of proposals have not been adopted but separate proposals have been viewed and part of them found their place in the bill.
“My Step faction will back the bill and give its vote of confidence to the government to implement effective work with these structural changes,” Makunts said.