Forbes-ը կազմել է աշխարհի ամենահարուստ քաղաքների հնգյակը
«Forbes» ամսագրի փորձագետները նշել են այն քաղաքները, որտեղ բնակվում են մոլորակի ամենահարուստ մարդիկ։ Նրանց ընդհանուր կարողությունը գերազանցում է 1,5 տրիլիոն դոլարը:
Այս ցուցակում առաջին տեղը զբաղեցրել է Նյու Յորքը, որտեղ բնակվում է 84 մարդ, որոնց ընդհանուր կարողությունը կազմում է ավելի քան 469 միլիարդ դոլար:
Քաղաքի ամենահարուստ կառուցապատողն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն է, իսկ Նյու Յորքի ամենահարուստ մարդը՝ նախկին քաղաքապետ Մայքլ Բլումբերգը, որը վաստակել է 55 միլիարդ դոլար:
Երկրորդ տեղում է Հոնգկոնգը, որտեղ հաստատված են հարկերի ցածր տոկոսադրույքներ, ազատ շուկայական սկզբունքներ և բյուրոկրատական խոչընդոտների բացակայություն: Հոնգկոնգը բիզնեսի զարգացման առավել գրավիչ քաղաքներից մեկն է: Այս քաղաքում 79 միլիարդատեր ապրում է, ընդհանուր կապիտալը` 355.5 միլիարդ դոլար է:
Աղյուսակի երրորդ  հորիզոնականը բաժին է հասել Մոսկվային, որտեղ ապրում է մոտ 70 միլիարդատեր: Այնտեղ աշխատում է ռուսական բոլոր բանկերի կեսից ավելին: Բացի այդ, Ռուսաստանի մայրաքաղաքը հանդիսանում է երկրի մշակութային և արդյունաբերական կենտրոնը:
Չորրորդ տեղում Պեկինն է, որտեղ 61 միլիարդ մարդ է ապրում, իսկ հինգերորդ տեղը՝ Լոնդոնինն է, որտեղ  շատ հարուստ մարդիկ նախընտրում են բնակվել և զարգացնել բիզնեսը:

Названы пять самых богатых городов планеты
Эксперты журнала Forbes назвали города, где обосновались богатейшие люди планеты, общее состояние которых превышает $1,5 трлн.
Как правило, предприниматели могут жить в любой точке мира, но чаще всего они выбирают одни и те же города. Первое место в рейтинге занял Нью-Йорк, где проживают 84 человека, общее состояние которых составляет более 469 миллиардов долларов.
Богатейшим застройщиком города является президент страны Дональд Трамп, а самым богатым человеком Нью-Йорка стал бывший мэр Майкл Блумберг, заработавший 55 миллиардов долларов.
На втором месте оказался Гонконг, где низкие налоговые ставки, принципы свободного рынка, а также отсутствуют бюрократические преграды. Гонконг является одним из самых привлекательных городов для развития бизнеса. В этом городе живут 79 миллиардеров, которые располагают общим капиталом в $355,5 млрд.
Третье место в списке отдано Москве, где проживают около 70 миллиардеров. Здесь работает более половины всех российских банков. Также столица России - это культурный и промышленный центр страны.
На четвертом месте оказался Пекин, где проживает 61 миллиардер, а пятая позиция у Лондона, который для проживания и развития бизнеса выбирают многие состоятельные люди.