Բացառված է կոռուպցիան դատախազական համակարգում. Արթուր Դավթյան
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը այսօր Ազգայն ժողովում իր ղեկավարած կառույցի 2018 թվականի հաշվետվությունը ներկայացնելիս պաշտոնապես հայտարարեց, որ դատախազությունում այսօր կոռուպցիա չկա։
«Ամենակարևորը բարոյահոգեբանական այն մթնոլորտի ձևավորումն է, որ պետք է ունենանք 0 հանդուրժողականություն կոռուպցիայի նկատմամբ։ Առաջին հերթին ինքներս մեր նկատմամբ։ Թող անհամեստություն չլինի, բայց ամբողջ աշխատանքի համակարգման առումով կարող եմ ասել, որ մեր համակարգում մեզ հաջողվել է ձևավորել այդ մթնոլորտը», - հայտարարեց գլխավոր դատախազը։
Այս համակարգում կոռուպցիայի մասին հարց տված ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Էդգար Առաքելյանը, թերևս, զարմացավ և այդ տոնով երկրորդ հարցը տվեց. «Այլևս սրբե՞ր են դատախազները»։
Ի պատասխան իրավապահ մարմնի ղեկավարն ասաց, որ երկրի վրա սրբեր չեն լինում, իսկ դատախազներն էլ սրբեր չեն ու հավելեց. «Ես որպես գլխավոր դատախազ այստեղից ձեր բոլորի ներկայությամբ ասում եմ՝ բացառված է կոռուպցիան դատախազական համակարգում։ Առաջինը դա ասում եմ իմ կենցաղով, իմ ամենօրյա օրինակով»:

Armenia’s Attorney General excluded any corruption in the prosecutor’s office while presenting report on 2018 activity.
“The most important thing is the formation of such moral-psychological atmosphere that we should have zero tolerance toward corruption. Let it not sound immodest, but I can say that we have succeeded in formation of such atmosphere,” the Attorney General stated.
The question was asked by My Step faction lawmaker Edgar Arakelyan who was quite surprised by the answer.
In response, the Attorney General said, “As an attorney general I state in presence of all of you that corruption in the prosecutor’s system is excluded. I state it first of all from my example.”