Գլխավոր դատախազը դատարան մուտք գործեց դատավորի ծառայողական մուտքից. Դա հարցեր առաջացրեց Քոչարյանի պաշտպանների մոտ
13/05/2019 14:49
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների նստավայրում այս պահին ընթացող Մարտի 1-ի գործով նախնական նիստում ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը հարց բարձրացրեց՝ ինչո՞ւ է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դատավորի ծառայողական մուտքից մտնում դահլիճ։
«Խնդրում եմ ընդմիջել և պարզել, թե ինչո՞ւ է դատախազը մուտք գործել դատավորի ծառայողական մուտքից, ես ուզում եմ հասկանալ դատավորի և դատախազի կապը», - հայտարարեց Հայկ Ալումյանը։
Ի պատասխան, նիստը նախագահող դատավոր Դավթ Գրիգորյանը հայտարարեց, որ իր և դատախազի միջև որևէ կապ չկա։
«Որևէ շփում մինչև դատական նիստի մեկնարկը մեր միջև չի եղել, և դատավորը չի կարող իմանալ, թե ով, ինչպես է մուտք գործում դատարանի շենք, դատարանի դահլիճ», - ասաց դատավորը։
Հայկ Ալումյանն այնուհետև ժամանակ խնդրեց դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդություն ներկայացնելու համար։
«Կուզեի ինքնաբացարկի միջնորդություն անել, որի մեջ կարտահայտենք մեր դիրքորշումն այդ մասին», - ասաց Ալումյանը։
Նկատենք, որ դատական նիստը մեկնարկելուց հինգ րոպե անց դատախազը դատավորի համար նախատեսված ծառայողական մուտքից մտավ դատարանի դահլիճ։
Մինչ այդ, մեղադրանքը պաշտպանելու համար դատարան ներկայացել էին դատախազներ Կարեն Բիշարյանը, Պետրոս Պետրոսյանը և Գևորգ Բաղդասարյանը։

Генпрокурор вошел в зал заседаний через служебный вход для судьи, что вызвало вопросы у защиты Роберта Кочаряна
На проходящем в суде общей юрисдикции города Еревана первом судебном заседании по уголовному делу 1 марта адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян задал вопрос, почему генпрокурор Армении Артур Давтян вошел в зал заседаний через служебный вход.
«Прошу объявить перерыв и выяснить, почему генпрокурор вошел в зал через служебный вход. Я хочу понять связь между судьей и прокурором», - заявил Айк Алумян.
В ответ председательствующий судья Давид Григорян заявил, что между ним и генпрокурором какой-либо связи нет.
«Какого-либо общения до судебного заседания между нами не было и судья не может знать, кто и как заходит в здание суда, зал заседаний», - сказал Давид Григорян.
Затем Айк Алумян попросил время, чтобы представить ходатайство об отводе судьи.
«Я хотел бы подать ходатайство об отводе судьи, в котором будет отражена наша позиция по данному вопросу», - заявил Айк Алумян.
Отметим, что через пять минут после начала судебного заседания генпрокурор вошел в зал заседаний через служебный вход, предусмотренный для судьи.
До этого в суд пришли также поддерживающие обвинение прокуроры Карен Бишарян, Петрос Петросян и Геворк Багдасарян.