Քոչարյանի պաշտպանները դատարանին միջնորդել են հարցաքննության հրավիրել ՍԴ դատավորների, Գագիկ Հարությունյանին և Միքայել Հարությունյանին (Տեսանյութ)
Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը Մարտի 1-ի գործով դատավարության ժամանակ վկաների մեծ ցուցակ է ներկայացրել, այսօր դատական նախնական նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց պաշտպանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը:
Նրա խոսքով, այդ ցուցակում առայժմ չի նշվում ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի անունը, բայց, հնարվոր է, դատական գործընթացում իրավիճակ փոխվի և նրան ևս իրենք որպես վկա հրավիրեն դատարան։
Ինչ վերաբերում է մեղադրող կողմին, ապա այն ավելի քան 800 անձի անուն է ներկայացրել, որոնք դատարանում հանդես են գալու որպես վկա: Նրանց թվում են նաև ՀՀ առաջին և երրորդ նախագահները:
«Այս պահի դրությամբ մեղադրող դատախազները ներկայացրել են 800 անունից կազմված մի ցուցակ: Մենք, եթե չեմ սխալվում 10 հոգանոց ցուցակ ենք ներկայացրել», - ասաց Ալումյանը:
Ովքե՞ր են լինելու պաշտպանական կողմի այդ տասը վկաները:
Դատակոչվող տասը վկաների թվում, ըստ Ալումյանի, լինելու են Սահմանադրական դատարանի դատավորներ, գործարար Սամվել Մայրապետյանը և Միքայել Հարությունյանը:
Փաստաբանը բացատրեց նաև, թե ինչու են ՍԴ դատավորներ հրավիրել հարցաքննության.
«Պարոն Քոչարյանի մեղադրանքի մեջ, ի թիվս այլի, կա դրույթ, որ այդ ժամանակ ճնշում է եղել Սահմանադրական դատարանի դատավորի նկատմամբ: Ընդ որում, չի մասնավորեցվում՝ ինչպե՞ս է եղել ճնշումը, ո՞ր դատավորի նկատմամբ, և ՍԴ բոլոր դատավորներից ընտրվել է երկու դատավոր, անհասկանալի սկզբունքով ընտրվել են երկու դատավորներ, որոնք երկուսն էլ հերքել են ճնշման փաստը»:
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ ՍԴ դատավորների թվում՝ որպես վկա, միջնորդել են դատարանին, որ հրավիրվի նաև ՍԴ նախկին նախագահ, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանին:

Kocharyan’s defense team motions to invite chairman of Supreme Judicial Council Gagik Harutyunyan to testify in court
13/05/2019 18:57
The defense team of Armenia’s second president Robert Kocharyan has submitted a list of witnesses to be invited to court in the margins of March 1 criminal case hearing, attorney Hayk Alumyan told the reporters today.
He said the name of first president Levon Ter-Petrosyan is not in the list but if a situation changes in the judicial procedure he will be invited to testify in the court too.
As to the accusation side, they have presented names of over 800 people who will testify in the court. The first and third presidents are among them.
“As of now the accusing prosecutors submitted a list of 800 people. We, if I am not mistaken, presented list of 10,” Alumyan said.
Alumyan said among them will be judges of Constitutional Court, businessman Samvel Mayrapetyan and Mikael Harutynyan.
The lawyer explained that the judges of CC are invited to clarify the accusation as if pressures was executed against CC judge. “It is not clarified how this pressure was executed, on which judge,” he said.
The lawyer said that they have invited former CC judge, chairman of Supreme Judicial Council Gagik Harutynyan.