Կարևոր է, որ միջազգային ներդրողները գործեն տեղի օրենքներին համապատասխան. Լին Թրեյսին՝ «Լիդիանի» մասին
15/05/2019 16:08
Կարևոր է, որ նման վեճերի ժամանակ հնարավոր լինի հասնել արագ և արդյունավետ կարգավորման, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին՝ Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան անդրադառնալով «Ամուլսարի» ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։
«Կարծում եմ՝ շատ կարևոր է, որ աշխատենք կառավարության հետ՝ բիզնեսի նեդրումների համար նպաստավոր, կանխատեսելի և թափանցիկ միջավայր ձևավորելու համար: Դա կարևոր է ոչ միայն ամերիկյան, այլև միաջզգային ներդրողների համար: «Լիդիանն» այդ ներդրողներից մեկն է, և կարևոր է, որ միջազգային ներդրողները գործեն տեղի օրենքներին համապատասխան: Այժմ ուսումնասիրությունն ընթացքի մեջ է։ Արդյունքները կարևոր են ու նաև կարևոր է, որ նման վեճերի ժամանակ հնարավոր լինի հասնել արագ և արդյունավետ կարգավորման», - ասաց Լին Թրեյսին:
Ավելի վաղ ընկերությունը հայտարարել էր՝ եթե նրանց աշխատանքները շարունակվեն խոչընդոտվել, ապա իրենք կդիմեն արբիտրաժային դատարան:

Dispute with Lydian should be resolved expeditiously to give confidence to investors: U.S. Ambassador
15/05/2019 16:11
United States and Armenia must work together to promote business environment that is transparent, predictable and fair, U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy said at a press conference today.
Asked about her opinion over the situation with Lydian Armenia, the U.S. Ambassador said that it is very important that the United States and Armenia work together to promote business environment that is transparent, predictable and fair to attract international investments and that Lydian is one of those international investments.
“We are looking for the resolution of the dispute that has been in play in the recent months,” the ambassador said, adding that such kind of disputes must be resolved expeditiously to give confidence to investors.