Պետքարտուղարությունը վտանգի ամենաբարձր մակարդակն է սահմանել Իրաքի համար
Միացյալ Նահանգների Պետքարտուղարությունը  վտանգի ամենաբարձր՝ չորրրորդ, մակարդակն է սահմանել Իրաքի համար և կոչ արել իր քաղաքացիներին չուղևորվել այդ երկիր ահաբեկչության, մարդկանց առևանգման և զինված հակամարտության պատճառով:
«Ամերիկացիներն  Իրաքում ենթարկվում են բռնության և առևանգումների մեծ վտանգի: Իրաքում գործում են բազմաթիվ ահաբեկչական ու ապստամբական խմբեր, որոնք պարբերաբար հարձակումներ են կատարում ինչպես Իրաքի անվտանգության ուժերի, այնպես էլ քաղաքացիական բնակչության վրա»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ չորեքշաբթի  գերատեսչությունը կարգադրել է Իրաքից դուրս բերել ամերիկացի պետական այն ծառայողներին, որոնց աշխատանքը կապված չէ արագ արձագանքման ծառայությունների հետ, այդ թվում՝ Բաղդադի դեսպանությունից և Էրբիլի հյուպատոսությունից: Այցագրային ծառայությունների տրամադրումը ժամանակավորապես կասեցվել է:

Госдеп США установил самый высокий уровень опасности для Ирака
Госдепартамент США установил для Ирака самый высокий, четвертый уровень опасности и призывает своих граждан не ездить в страну из-за терроризма, похищения людей и вооруженного конфликта.
"Граждане США в Ираке подвергаются высокому риску насилия и похищений. В Ираке действуют многочисленные террористические и повстанческие группы, которые регулярно совершают нападения как на иракские силы безопасности, так и на гражданское население", - говорится в сообщении, опубликованном на сайте госдепартамента.
Отмечается, что 15 мая ведомство распорядилось об отправке сотрудников правительства США из посольства США в Багдаде и всего персонала, не связанного с выполнением особо важных задач, из консульства США в Эрбиле. Оказание визовых услуг там временно приостановлено.
Кроме того, в сообщении говорится, что граждане США не должны путешествовать через Ирак в Сирию для участия в вооруженном конфликте, где они "столкнутся с экстремальными личными рисками (похищение, увечья или смерть) и юридическими рисками (арест, штрафы и высылка)".