Ucom-ը թողարկում է դոլարային և դրամային պարտատոմսեր` 7.5% և 11% եկամտաբերությամբ
Այսօրվա մամլո ասուլիսին Ucom սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն ազդարարել է դոլարային և դրամային պարտատոմսերի թողարկման մասին։ Պարտատոմսերի թողարկման ծավալը կազմում է 5 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 7,5% տարեկան եկամտաբերությամբ և 250 մլն ՀՀ դրամ՝ 11% տարեկան եկամտաբերությամբ։ 36 ամիս մարման ժամկետով անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են «Արմենբրոկ» բաց բաժնետիրական ընկերության միջոցով 2019 թ․ մայիսի 16-ից հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Թողարկման արդյունքում ներգրավված միջոցներով Ucom-ը շարունակելու է կապիտալ ներդրումների իրականացումը ֆիքսված և շարժական կապի իր բաժանորդներին նորարարական տեխնոլոգիական լուծումներով ապահովելու համար:
Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքն է 100 ԱՄՆ դոլար և 100 000 ՀՀ դրամ։ Ucom պարտատոմսեր կարող են ձեռք բերել բոլոր հետաքրքրված ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք։ Արժեկտրոնների վճարման հաճախականությունը լինելու է եռամսյակային։
«Պարտատոմսերի թողարկումով Ucom-ը ոչ միայն դիվերսիֆիկացնում է իր վարկային գործիքները, այլև վերահաստատում է իր հավատարմությունը հրապարակային ընկերություններին բնորոշ թափանցիկ, հաշվետվողական գործելաոճին՝ դառնալով ավելի բաց ու գրավիչ ներդրողների համար և առաջին քայլն անելով դեպի միջազգային կապիտալի շուկա։ Հատկանշական է նաև, որ այս քայլով մենք բաժանորդների հետ շփման նոր մշակույթ ենք ձևավորում՝ հնարավորություն ընձեռելով եկամուտ ստանալ այն ընկերությունից, որի կողմից մատուցվող ծառայությունների համար նրանք վճարում են։ Այսինքն բաժանորդներն իրենց մասնակցությամբ կնպաստեն նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրմանը և իրենց իսկ կողմից օգտագործվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը։ Ընդգծեմ, որ Ucom պարտատոմսերի գրավչությունը պայմանավորված է Հայաստանի բանկային համակարգում գործող ավանդային տոկոսադրույքների համեմատ առավել բարձր տոկոսադրույքով և մեր ընկերության կայուն ֆինանսական ցուցանիշներով», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ucom-ի համահիմնադիրը համոզված է, որ ոչ ֆինանսական սեկտորի ընկերությունների կողմից կորպորատիվ պարտատոմսերի թողարկումը կաշխուժացնի պարտատոմսերի շուկան, կավելացնի Հայաստանի Հանրապետության ներդրումային պոտենցիալը և կնպաստի երկրի տնտեսության զարգացմանը։
«Պարտատոմսերը բավականին գրավիչ արժեթղթեր են ինչպես փորձառու, այնպես էլ սկսնակ ներդրողների համար: Դրանք ոչ միայն ապահովում են ֆիքսված բարձր եկամուտ, այլ նաև բանկային ավանդների համեմատ ավելի ճկուն գործիք են, քանի որ ներդրողը կարող է գնված արժեթղթերը կամ դրանց մի մասը ցանկացած պահի վաճառել երկրորդային շուկայում՝ առանց կուտակված եկամուտը կորցնելու: Իսկ մասնավորապես Ucom-ի պարտատոմսերը հավակնում են դասվել արժեթղթերի շուկայի ամենագրավիչ և հետաքրքիր գործիքների շարքում: Առաջնային տեղաբաշխման ավարտից հետո Ucom պարտատոմսերը շրջանառելու են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում, որտեղ Արմենբրոկը ստանձնելու է նաև այս արժեթղթերի շուկա ստեղծողի դերը, ապահովելով նրանց մշտական իրացվելիությունը», - նշել է «Արմենբրոկ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը։
Հավելենք, որ պարտատոմսերի ձեռքբերման համար ֆիզիկական անձինք պետք է տեղաբաշխողին՝ «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերությանը (Տիգրան Մեծ պ. 32/1) ներկայացնեն անձնագիր և սոցիալական քարտ, կամ նույնականացման քարտ, ինչպես նաև ՀՀ որևէ բանկում բացված դրամային և դոլարային հաշվեհամարները։ Նշյալ տեղաբաշխողը ներկայացուցիչ կունենա նաև Ամիրյան 4/7 հասցեում գտնվող Ucom-ի սպասարկման կենտրոնում։

Ucom выпустила долларовые и драмовые облигации с доходностью в 7.5% и 11%
На сегодняшней пресс-конференции соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян объявил о выпуске долларовых и драмовых облигаций. Объем выпуска облигаций составляет 5 млн долларов США с годовой доходностью в 7,5% и 250 млн драмов РА с годовой доходностью в 11%. Номинальные купонные облигации со сроком погашения в 36 месяцев будут размещены через открытое акционерное общество «Арменброк» в период с 16 мая по 15 июля 2019 года. На собранные в результате выпуска средства Ucom продолжит осуществлять капитальные вложения, чтобы обеспечить своих абонентов фиксированной и мобильной связи инновационными технологическими решениями.
Номинальная стоимость одной облигации составляет 100 долларов США и 100 000 драмов. Облигации Ucom могут приобрести все заинтересованные физические и юридические лица. Частота купонных выплат будет ежеквартальной.
«Посредством выпуска облигаций компания Ucom не только диверсифицирует свой инструментарий кредитования, но и подтверждает свою приверженность прозрачной, подотчетной деловой практике, типичной для публичных компаний, тем самым становясь еще более открытой и привлекательной для инвесторов и делая первый шаг в направлении международного рынка капитала. Также примечательно, что на этом этапе мы формируем новую культуру общения с нашими абонентами, позволяющую им получать доход от той компании, за услуги которой они платят. То есть, своим участием абоненты способствуют внедрению инновационных технологий и повышению качества используемых ими услуг. Подчеркну, что привлекательность облигаций Ucom обусловлена более высокими процентными ставками по сравнению с процентными ставками по депозитам в банковской системе Армении, а также стабильными финансовыми показателями нашей компании», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Соучредитель Ucom убежден, что выпуск корпоративных облигаций компаниями нефинансового сектора станет стимулом для развития рынка облигаций, увеличит инвестиционный потенциал Республики Армения и поспособствует развитию экономики страны.
«Облигации являются достаточно привлекательными ценными бумагами как для опытных, так и для начинающих инвесторов. Они не только обеспечивают фиксированную высокую доходность, но и являются более гибким инструментом по сравнению с банковскими депозитами, поскольку инвестор может в любое время продать все или часть приобретенных ценных бумаг на вторичном рынке, без потери накопленной прибыли. А в частности, облигации Ucom потенциально могут быть причислены к ряду самых привлекательных и интересных инструментов на рынке ценных бумаг. После первичного размещения облигации Ucom будут пущены в оборот на Армянской фондовой бирже, где Арменброк также возмет на себя роль создателя рынка ценных бумаг, обеспечивая их постоянную ликвидность», - отметил генеральный директор ОАО «Арменброк» Арам Кайфаджян.
Добавим, что для приобретения облигаций физические лица должны будут предоставить андеррайтеру - инвестиционной компании «Арменброк» (пр. Тиграна Меца 32/1) - паспорт и социальную карту, либо идентификационную карту, а также номера счетов в драмах РА или долларах США, открытых в любом банке Армении. Данный андеррайтер также будет иметь представителя в центре обслуживания Ucom по адресу ул. Амиряна 4/7.