Գրեթե ոչ մի կապ չունենք Հայաստանի ներկա ղեկավարության հետ, լիովին մեկուսացված վիճակում ենք. Պյատիգորսկի հայ համայնքի ղեկավար
20/05/2019 18:05
«Eurasia Daily» ռուսական պարբերականը գրել է, որ «Թավշյա հեղափոխության» արդյունքում Հայաստանում իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ նոր Հայաստանի համար շատ կարևոր է սփյուռքի հետ կապերի ամրապնդումը, և իր կառավարությունը կանի հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի աշխարհի տարբեր ծայրերում գտնվող հայերը հնարավորինս շուտ վերադառնան հայրենիք։
«Սակայն Փաշինյանի հայտարարություններն այլևս ամենուր չեն ընդունում նախկին ոգևորությամբ։ Պյատիգորսկի հայկական համայնքի առաջնորդներն այսօր հիասթափված են՝ մատնանշելով, որ նոր Հայաստանի ղեկավարությունը կտրվել ու մեկուսացել է սփյուռքից», - գրել է կայքը:
Պարբերականի հետ զրույցում Պյատիգորսկի հայ համայնքի ղեկավար Արթուր Պետրոսյանը նշել է, թե կապը Հայաստանի հետ գնալով թուլանում է․
«Երբ կար Սփյուռքի նախարարությունը, մենք ուղիղ կապ ունեինք ՀՀ Կառավարության հետ։ Հաճախ գնում էինք Հայաստան, մեզ մոտ հաճախ գալիս էինք, անընդհատ փորձի փոխանակում էինք իրականացնում։ Մեր երեխաներն էլ ամեն տարի հայրենիք էին գալիս Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրով։ Այս ուղևորություններն, ամենից զատ, լավ խթան էին, որպեսզի մեր երեխաներն ակտիվ սովորեին հայոց լեզուն։ Այսօր այս ամենը չկա, չկա Սփյուռքի նախարարությունը, չկա «Արի տուն» ծրագիրը, չկան անմիջական շփումները։ Այսօր նույնիսկ ուղիղ չվերթ չկա Երևանի և Պյատիգորսկի միջև։ Այսօր գրեթե ոչ մի կապ չունենք Հայաստանի ներկա ղեկավարության հետ։ Մենք լիովին մեկուսացված վիճակում ենք հայտնվել։ Ինձ հաճախ մոտենում են մարդիկ ու խնդրում են, որ ես դիմեմ Հայաստանի տարբեր մարմիններին ուղիղ ավիահաղորդակցություն հիմնելու խնդրանքով։ Իրականում աբսուրդ է, որ հայերով այսքան խիտ բնակեցված քաղաքը դեպի հայրենիք ուղիղ չվերթ չունի։ Մենք ուզում ենք մեր պատգամավորների միջոցով բարձրացնել այդ հարցը, որպեսզի ուղիղ չվերթներ լինեն մշտապես, այլ ոչ թե ունենան սեզոնային բնույթ։ Բայց մենք հաջողությանն առանձնապես չենք հավատում, քանի որ հայտի քաղաքական իրադարձություններից հետո Հայաստանի ղեկավարության հետ շփումները գրեթե բացակայում են», - ասել է Պետրոսյանը։
Խոսելով անցյալ տարի Ստավրոպոլի հայերի և Նիկոլ Փաշինյանի միջև կայացած հանդիպման մասին՝ Արթուր Պետրոսյանն ասել է.
«Հանդիպումն իսկապես շատ ջերմ անցավ ու մենք անգամ պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցինք տնտեսական կապերի ակտիվացման հարցերում, սակայն մինչ այսօր ոչինչ տեղի չի  ունեցել։ Մյուս կողմից, որպեսզի հնարավոր լինի գրավել ներդրողների ուշադրությունը Ռուսաստանից կամ այլ երկրներից, անհրաժեշտ է ստեղծել նպաստավոր պայմաններ։ Իսկ իրականում, երբ մենք լրատվամիջոցների միջոցով տեսնում ենք, թե Հայաստանում ինչպես են խուզարկում «Հարավկովկասյան երկաթուղիների» երևանյան գրասենյակը և հետապնդում խոշոր բիզնեսմեններին, այդ թվում՝ նրանց, ովքեր զբաղված են արտահանմամբ, հասկանում ենք, որ բիզնես միջավայրը չի բարելավվել Հայաստանում։ Մենք ցանկանում ենք Հայաստանի հետ հետադարձ կապ ունենալ ու հույս ունենք, որ կապը կվերականգնվի, թեև շատ վշտացած ենք Սփյուռքի նախարարության փակվելու կապակցությամբ»։

Никаких контактов с нынешним руководством Армении практически нет, мы оказались полностью изолированы – руководитель армянской общины Пятигорска
20/05/2019 19:04
Пришедший к власти после «бархатной революции» премьер-министр Никол Пашинян заявил, что для «новой Армении» связь с армянской диаспорой очень важна и его правительство будет делать все возможное для того, чтобы армяне со всех концов света поскорее вернулись домой, пишет российское издание «Eurasia Daily».
«Однако порыв Пашиняна не везде продолжают воспринимать с изначальным воодушевлением. Так, руководство армянской общины Пятигорска ныне пребывает в определённом разочаровании, указывая, что в реальности "новая Армения отгородилась от диаспоры"», - отмечает ИА EADaily.
В беседе с корреспондентом издания руководитель армянской общины Пятигорска Артур Погосян отметил, что связь с Арменией с каждым днем становится слабее.
«Когда в Армении было Министерство диаспоры, у нас был прямой контакт с правительством Армении – к нам часто приезжали, мы ездили, делились опытом, да и каждый год наши дети с учителями выезжали в Армению по программе Миндиаспоры "Ари тун" ("Приезжай домой"). Эти поездки, помимо прочего, стали хорошим стимулом, чтобы наши дети активнее изучали армянский язык. А сейчас всего этого нет. Нет Миндиаспоры, нет программы "Ари тун", чего уж там говорить – нет даже прямого авиарейса с Ереваном и практически никаких контактов с нынешним руководством Армении. Мы оказались полностью изолированы. Ко мне очень часто подходят и просят, чтобы я обратился с письмами в разные инстанции в Армении насчет открытия прямого авиасообщения, ведь это просто абсурд – регион, который так густонаселен армянами, не имеет прямого сообщения с родиной! Мы хотим на уровне краевых и местных депутатов снова поднять этот вопрос, чтобы авиасообщение было постоянным, а не только в сезон. Сегодня, чтобы отправиться в Ереван, надо лететь либо через Москву, либо через другие российские города, хотя лететь всего час. Но мы не особо верим в удачу, так как, повторюсь, связь с исторической родиной после известных политических событий в Армении практически сошла на нет», - сказал Артур Петросян.
Говоря о прошлогодней встрече представителей армянской краевой общины Ставрополя с премьер-министром  Николом Пашиняном, Артур Петросян заявил:
«Встреча действительно была очень теплой, мы надеялись на какие-то перемены, были и договоренности в сфере развития экономических связей, но пока никаких подвижек нет. Кроме того, думаю, чтобы привлечь российского и какого-либо другого инвестора, нужен соответствующий благоприятный климат. Когда мы наблюдаем через СМИ прошедшие обыски в ереванском офисе дочерней компании "РЖД" – "Южнокавказские железные дороги", преследования крупных армянских бизнесменов, в том числе занимающихся экспортом в Россию армянской продукции, то приходим к выводу, что все это не улучшает инвестиционный климат. Нам бы хотелось чувствовать обратную связь с Арменией. Будем надеяться, что-то изменится всё-таки, хотя, повторюсь, тот факт, что Миндиаспоры Армении закрыли, нас очень угнетает».