Ժամը 10:00-ի դրությամբ վարչապետի կոչին արձագանքել է մոտ 1100 մարդ, բոլոր դատարանների մուտքերը փակ են
20/05/2019 13:16
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ կոչ էր արել քաղաքացիներին մայիսի 20-ի առավոտյան ժամը 8:30-ից արգելափակել բոլոր դատարանների մուտքերը և թույլ չտալ որևէ մեկի մուտք գործել դատարաններ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հասարակական կազմակերպությունը փորձել է պարզել՝ ինչպես են արձագանքել քաղաքացիները վարչապետի կոչին:
Այսպես, ժամը 8:40-ից.
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի բոլոր մուտքերը փակ են: Այստեղ հավաքված է մոտ 150 ցուցարար, 4 մեքենա արգելափակել է դատարանի գլխավոր մուտքը: Ցուցարարների թիվն այստեղ գնալով ավելացել է՝ հասնելով մոտ 300-ին, որոնք ոչ մեկի թույլ չեն տալիս ներս մտնել: Այստեղ է նաև «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանը:
Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտ հավաքվել է մոտ 80 ցուցարար, նրանց թվում է ՊՎԾ նախկին պետ Դավիթ Սանասարյանը, Ավելի ուշ ցուցարարների թիվը հասել է մոտ 150-ի, նրանց են միացել«Իմ քայլի» պատգամավորներ Հայկ Կոնջորյանը, Տաթևիկ Հայրապետյանը, Մխիթար Հայրապետյանը:
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքի բոլոր մուտքերն արգելափակված են, այստեղ հավաքված է մոտ 50 ցուցարար, նրանց թվում են պատգամավորներ Արմեն Փամբուխչյանը և Հակոբ Սիմիդյանը:
Վարչական վերաքննիչ դատարանի շենքի մոտ ցուցարարների թիվը հասնում է մոտ 20-25-ի, նրանց թվում են պատգամավորնե Սարգիս Խանդանյանը և Քրիստինե Պողոսյանը:
Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտ ցուցարարների թիվը հասել է մոտ 140-150: Այստեղ են նաև «Իմ քայլի» պատգամավորներ Արման Եղոյանը և Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի  մոտ վաղ առավոտյան շուրջ 20 մարդ փակել է դատարանի թե ծառայողական, թե՛ հիմնական մուտքերը։ Ավելի ուշ ցուցարարների թիվը հասել է մոտ 40-ի:
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մուտքերը նույնպես փակ են: Այստեղ հավաքված է 80 մարդ, մեքենաներ, որոնք բարձր երաժշտություն են միացրել: Այստեղ են նաև «Իմ քայլի» պատգամավորներ Լիլիթ Մակունցը և Վահագն Հովակիմյանը:
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի և Վարչական դատարանի մուտքի մոտ հավաքվածների թիվը հասնում է մոտ 150-ի: Նրանք արգելափակել են բոլոր մուտքերը և թույլ չեն տալիս որևէ մեկին մուտք գործել շենք, չնայած ոստիկանների կոչին: Այստեղ են «Իմ քայլի» պատգամավորներ Գևորգ Պապոյանը և Բաբկեն Թունյանը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի դիմաց հավաքվել է քիչ՝ մոտ 7-10 մարդ, որոնց, սակայն, հաջողվել է արգելափակել մուտքը:
Վճռաբեկ դատարանի մոտ հավաքված է շուրջ 50 ցուցարար, դատարանի բոլոր մուտքերը փակ են, այստեղ է պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը։
Փակ են նաև Սահմահանադրական դատարանի մուտքերը, այստեղ ցուցարարների թիվը հասնում է 150-ի:
Այսպիսով, ժամը 10:00-ի դրությամբ, վարչապետի կոչին արձագանքել է մոտ 1100 մարդ, բոլոր դատարանների մուտքերը փակ են:
Ցուցարարներից բացի՝ հավաքված են մեծ թվով ոստիկաններ: Գրեթե բոլոր դատարանների մոտ ներկա են նաև ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ:

На призыв премьер-министра Армении заблокировать суды откликнулись около 1100 человек
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вечером 20 мая призвал граждан в 08:30 заблокировать все здания судов в республике и не позволить сотрудникам войти в суды.
Общественная организация «Объединение информированных граждан» попыталась выяснить, как откликнулись граждане на призыв премьер-министра.
Таким образов, сегодня с 8:40 были закрыты все входы в суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш. Здесь собрались около 150 митингующих, главный вход в здание суда заблокирован 4 машинами. Число митингующих постепенно увеличивалось и достигло 300 человек, они никому не позволяют войти в суд. Здесь находится также депутат фракции «Мой шаг» Нарине Тухикян.
Перед зданием суда общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк собрались около 80 митингующих, в том числе временно отстраненный от должности, начальника Государственной контрольной службы Давид Санасарян. Позже число митингующих увеличилось до порядка 150 человек, к ним присоединились депутаты парламентской фракции «Мой шаг» Айк Конджоян, Татевик Арутюнян, Мхитар Айрапетян.
Заблокированы  служебный и основной входы суда общей юрисдикции административного района Шенгавит. С раннего утра здесь собрались около 20 человек, позже число митингующих дошло до примерно 40 человек. Здесь находятся депутаты парламента от фракции «Мой шаг» Армен Памбукчян и Акоп Симидян.
Число митингующих у здания Административного апелляционного суда составляло около 20-25 человек, в их числе находятся депутаты фракции «Мой шаг» Саркис Ханданян и Кристине Погосян.
Число митингующих у суда общей юрисдикции административных районов Зейтун Канакер составляло около 140-150 человек. Здесь находятся также депутаты парламентской фракции «Мой шаг» Арман Егоян и Николай Багдасарян.
Вход в здание общей юрисдикции административный районов Ачапняк и Давиташен также заблокирован. Здесь собрались 80 человек, а также машины, из которых слышна  громкая музыка. У здания суда находятся также депутаты фракции «Мой шаг» Лилит Макунц и Ваагн Овакимян.
У входа в Апелляционный гражданский суд и Административный суд собрались примерно 150 человек. Они заблокировали все входы и не позволяют никому войти в здание, несмотря на призывы полиции. Здесь находятся депутаты фракции «Мой шаг» Геворк Папоян и Бабкен Тунян.
Перед Высшим судебным советом собрались около 7-10 митингующих, которым, однако, удалось заблокировать вход в здание.
Перед Кассационным судом Армении собрались около 50 митингующих, все входы в суд заблокированы, здесь находится депутат фракции «Мой шаг» Марина Карапетян.
Закрыт также вход в Конституционный суд Армении, здесь число митингующих достигает 150 человек.
Таким образом, по состоянию на 10:00, на призыв премьер-министра Армении откликнулись около 1100 человек, двери всех судов заблокированы.
Кроме митингующих здесь находятся также большое количество полицейских. Почти у всех судов в акциях участвуют депутаты парламентской фракции «Мой шаг».