«Բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը չպետք է հանդիսանա անպատժելիությունն արդարացնող ելք. Աննա Նաղդալյան
Հայաստանը մշատապես հավատարիմ է իրական մարդասիրական գործողություններին, սակայն դրանք չպետք է հանդուրժեն անպատժելիությունը՝ հատկապես ծանր հանցագործությունների պարագայում և հատկապես այն պարագայում, երբ ականատես ենք լինում մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային իրավունքի խախտումներին, այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստանը համաձայն է Ադրբեջանի առաջարկած երկու կողմում գտնվող գերիներին և ձերբակալված անձանց «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքին։
«Անչափահասի միտումնավոր սպանությունը ծանր հանցագործություն է ցանկացած հասարակությունում։ Ուստի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը չպետք է հանդիսանա այն ելքը, որն արդարացնում է անպատժելիությունը և մարդասիրական իրավունքի խախտումները։ Ատելության հողի վրա հանցագործությունների անպատժելիությունն արդեն իսկ հանգեցնում է նոր հանցագործությունների, իսկ այդ հանցագործության հերոսացումը և դրանք կատարողներին պաշտամունքի առարկա դարձնելն արդեն իսկ ծանր երևույթ է։
Մենք անակատես ենք եղել, որ մարդասպանության համար դատապարտված անձն արտահանձնվելուց հետո հերոսացվել է միայն այն բանի համար, որ հայ է սպանել», - ասաց բանախոսը։

All for all principle must not be a way to justify impunity: Anna Naghdalyan
Armenia always stays committed to the real humanitarian actions but it does not mean to tolerate impunity especially in case of grave crimes and especially in conditions of witnessing violations of internationally accepted human rights, spokesperson of Armenia’s foreign ministry Anna Naghdalyan told the reporters today, asked whether Armenia agrees to Azerbaijani-proposed “all for all” principle which suggests exchange of all the captives and arrestees.
“Intended murder of a teenager is a grave crime in any society. So “all for all” principle must not be the way to justify the impunity and violations of humanitarian rights. The impunity of hate crimes results in the new crimes and the glorification of such crimes and making heroes of those who commit them results in grave consequences,” the spokesperson said.
“We have witnessed how a person convicted for murder was glorified after extradition only for murdering Armenian,” Naghdalyan said.