Եվրախորհրդարանի ընտրություններին  մասնակցությունը 28 երկրում կազմել է 50, 5 տոկոս
Մայիսի 23-ից 26-ը Եվրամիությունում կայացած Եվրախորհրդարանի ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 50,5 տոկոս, ինչը 8 տոկոսային կետով ավելի է, քան 2014 թվականին: Այս մասին  Եվրախորհրդարանի Բրյուսելի կենտրոնակայանում լրագրողներին հայտարարել է ԵԽ-ի ներկայացուցիչը՝ հայտնելով ընտրությունների նախնական արդյունքները:
«28 երկրում, ներառյալ Մեծ Բրիտանիան, մասնակցությունը կազմել է 50, 5 տոկոս, ինչը 8 տոկոսային կետով ավելի է, քան 2014 թվականին», - ասել է նա:
Բոլոր կուսակցությունների ղեկավարները և Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուները, մեկնաբանելով ընտրությունների արդյունքները, նախևառաջ շնորհակալություն էին հայտնում եվրոպացիներին ակտիվության համար:
«Ես շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս: Մենք նման արդյունք չենք տեսել տասնամյակների ընթացքում», - ասել է մրցակցության հարցերով եվրակոմիսար Մարգրետե Վեսթագերը, որը Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի թեկնածու է «Հանուն Եվրոպայի լիբերալների ու դեմոկրատների միավորումից»:
Եվրախորհրդարանի ուղղակի ընտրություններն սկիզբ են առել 1979 թվականին: Առաջին ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 61,99 տոկոս, սակայն հետագայում այն անշեղորեն նվազել է, ինչը ի հայտ է բերել եվրոպացիների հետաքրքրության անկումը եվրոպական նախագծի նկատմամբ: 1999 թվականի ընտրություններին մասնակցությունը ցած է ընկել հոգեբանորեն կարեւոր 50 տոկոսի նշագծից և  կազմել 49,51 տոկոս:

Явка на выборах в Европарламент по 28 странам ЕС составила 50,5%
Явка на проходивших 23-26 мая в ЕС выборах в Европарламент (ЕП) составила 50,5%, что на 8 процентных пунктов (п. п.) больше, чем в 2014 году. Об этом сообщил журналистам представитель ЕП, объявляя предварительные итоги выборов в штаб-квартире ЕП в Брюсселе.
"Явка по всем 28 странам, включая Великобританию, составила 50,5%, что на 8 п. п. выше, чем в 2014 году", - сказал он.
Лидеры всех партий и кандидаты на пост главы Еврокомиссии, комментируя результаты выборов, первым делом благодарили европейцев за активность.
"Я поздравляю нас всех. Мы не видели такого результата в течение десятилетий", - сказала еврокомиссар по конкуренции Маргрете Вестагер, которая является кандидатом на пост главы Еврокомиссии от "Альянса либералов и демократов за Европу".
Прямые выборы в Европарламент были введены в 1979 году. На первых выборах она составила 61,99%, однако далее неуклонно снижалась, что наглядно иллюстрировало спад интереса европейцев к европейскому проекту. На выборах в 1999 году явка опустилась ниже психологически важной отметки в 50% и составила 49,51%.