«Ժողովուրդ». ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրով  նախատեսված է Հայաստանում ավելացնել դատավորների թիվը
«ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ճանապարհային քարտեզը գրեթե պատրաստ է և շուտով կհաստատվի։ Մինչև հունիսի 13-ն այն պետք է բերվի վերջնական տեսքի, որից հետո պետք է հավանության արժանանա ՀՀ-ԵՄ խորհրդի նիստում և արդեն կընդունվի վարչապետի կողմից:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին ճանապարհային քարտեզից մանրամասներ են հայտնի դարձել: Նախ՝ մինչև 2019 թվականի վերջ նախատեսված է ոստիկանության համակարգում փոփոխություններ կատարել՝ նոր մոդելի ոստիկանության ստեղծել, փոփոխություններ անել պարեկային ծառայությունում: Հաջորդ փոփոխությունը, որը պետք է արվի կրկին մինչև այս տարվա վերջ, կապված է մարդու իրավունքների և դատաիրավական բարեփոխումների հետ, ըստ այդմ՝ նախատեսված է ՀՀ-ում ավելացնել դատավորների թիվը. դա արվելու է մինչև 2022 թվականը»:

«Жоховурд»: Соглашением Армения – ЕС предусматривается увеличить в Армении число судей
Газета «Жоховурд» пишет, что дорожная карта применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС почти готова и будет утверждена вскоре. До 13 июня должна быть приведена к окончательному виду, после чего  удостоится одобрения на заседании совета Армения – ЕС и быть принята премьер-министром.
Изданию стали известны подробности о дорожной карте.
Прежде всего, до конца 2019 года предусмотрено провести изменения в системе полиции – создать полицию новой модели, провести изменения в патрульной службе. Следующее изменение, которое должно быть реализовано до конца года, связано с правами человека и реформированием судебно-правовой системы,  при этом предусматривается увеличить в Армении число судей: это будет сделано до конца 2022 года.