Ամուլսարի ծրագիրը՝ Հայաստանի հանքարդյունաբերության համար լուծում, ոչ թե խնդիր
«Լիդիան» ընկերությունը ներկայացրել է ընկերության կայուն զարգացման գծով փոխնախագահ, երկրաբնապահպանության գծով գիտությունների թեկնածու Արմեն Ստեփանյանի հոդվածի հայերեն թարգմանությունը: Այն անդրադառնում է Ամուլսարի շուրջ տարածվող ապատեղեկատվությանը և ծրագրի շուրջ ստեղծված ապօրինությանը:
«Տարիներ շարունակ Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտը քննադատվել է վատ բնապահպանական կառավարման և թափանցիկության բացակայության համար: Որպես բնապահպանության ոլորտի գիտնական, վստահ եմ, որ Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում բնապահպանական կառավարումը հնարավոր է շտկել՝ լուրջ բարեփոխումներով: Հանքարդյունաբերությունն այնպիսի երկրների տնտեսությունների ողնաշարն է, ինչպիսիք են Կանադան, Ավստրալիան, Շվեդիան: Հանքարդյունաբերությունը վերջին տասնամյակներում զգալի փոփոխությունների է ենթարկվել՝ առաջարկելով պատասխանատու բնապահպանական և սոցիալական կառավարման համար նոր լուծումներ: Այսօր հանքարդյունաբերությունը, որը գործում է “Zero Harm” («Զրոյական վնաս») կամ նույնիսկ “Beyond Zero Harm” («Զրոյական վնասից ավելին») հայեցակարգի շրջանակներում, իրականություն է բազմաթիվ զարգացած հանքարդյունաբերական երկրներում: Հայաստանը այս առումով դեռևս ճանապարհ ունի անցնելու: Պատասխանատու իրականացման դեպքում հանքարդյունաբերությունը կարող է շահավետ լինել տնտեսության և երկրի համար:
Մենք վստահ ենք, որ Ամուլսարի ծրագիրը Հայաստանի հանքարդյունաբերության համար լուծում է, այլ ոչ թե ևս մեկ խնդիր:
Լիդիան Արմենիայի բաժնետոմսերի 100%-ը պատկանում է Լիդիան Ինթերնեյշնլին: Ամուլսարի ծրագիրը Հայաստանի անկախությունից ի վեր խոշորագույն ներդրումային ծրագրերից մեկն է: Առ այսօր ներդրվել է ավելի քան 400 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Լիդիան Ինթերնեյշնլը բաց բաժնետիրական ընկերություն է, որը ցուցակված է Տորոնտոյի Ֆոնդային բորսայում: Սա նշանակում է, որ ընկերության մասին տեղեկատվությունը թափանցիկ է և հասանելի է բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար: Խոշոր բաժնետերերի շարքում են մի շարք հեղինակավոր ինստիտուցիոնալ ներդրողներ՝ ներառյալ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ), որոնք պահանջում են խիստ բնապահպանական և սոցիալական ստանդարտների պահպանում: Ամուլսարը Հայաստանում միակ հանքարդյունաբերական ծրագիրն է, որը նախագծվել և կառավարվում է ՎԶԵԲ-ի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի բնապահպանական և սոցիալական ստանդարտներին և պահանջներին համապատասխան:
Հարկ եմ համարում նշել, որ Ամուլսարի ծրագրի ՇՄԱԳ-ը աննախադեպ է Հայաստանում՝ թե՛ բովանդակությամբ, թե՛ ծավալով: Սկսած 2008 թվականից Լիդիանը բնապահպանական հետազոտությունների վրա ծախսել է ավելի քան 6 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ ներգրավելով հեղինակավոր միջազգային և տեղական կազմակերպությունների, ինչպիսիք են Wardell Armstrong International-ը, Golder Associates-ը, Global Resource Engineering-ը: Ծրագիրը նախագծվել և կառուցվում է այնպես, որպեսզի բոլոր հնարավոր ազդեցությունները կանխարգելվեն կամ մեղմացվեն: Նույնիսկ Ծրագրի ընդդիմախոսներից շատերն ընդունում են, որ Ամուլսարը բարձր նշաձող է սահմանել հանքարդյունաբերության ոլորտում:
Չնայած այս մոտեցմանը, դեռևս գոյություն ունի որոշակի անվստահություն: Մենք հասկանում ենք, որ այս անվստահության արմատները գալիս են այն բացասական փորձից, որին հասարակությունն ականատես է եղել անպատասխանատու հանքարդյունաբերական ծրագրերի պատճառով: Բայց Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտում բնապահպանական կառավարումը հազիվ թե բարելավվի, եթե փաստերի փոխարեն քննադատությունը հիմնված լինի միֆերի և մանիպուլյացիաների վրա: Նման մանիպուլյացիաներից և միֆերից մեկն այն պնդումն է, թե Ամուլսարի ծրագիրն ազդեցություն կունենա Սևանա լճի և Ջերմուկի ջրերի վրա՝ հավանական թթվային դրենաժի (ԹԱԴ) պատճառով:
Նախ պետք է նշեմ, որ Ջերմուկի և Ամուլսարի ծրագրի ստորգետնյա ջրային համակարգերի միջև հիդրավլիկ կապ չկա և Ջերմուկի ջրերն առանձին են Ամուլսարի ստորգետնյա ջրային համակարգից: Այս փաստը ապացուցվել է 2013 և վերահաստատվել 2018 թվականներին Golder Associates-ի կողմից իրականացված իզոտոպային անալիզներով և երկու տարբեր եվրոպական անկախ լաբորատորիաների կողմից իրականացրած հետազոտություններով: Ամուլսարի ծրագիրը չի կարող ազդել Ջերմուկի ջրերի վրա նույնիսկ տեսականորեն: Բայց սա ջրերի վրա ազդեցության բացակայության միակ երաշխիքը չէ: Ամուլսարում ցանկացած ջրային համակարգ պաշտպանվելու է ժամանակակից միջոցառումներով, ինչպիսիք են պաշտպանիչ շերտերը, ջրահեռացման և ջրի մաքրման համակարգերը: Նույնը վերաբերվում է նաև Ամուլսարից 50 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սևանա լճին: Բոլոր ապացույցներն առկա են, որ Ամուլսարը չի կարող ազդել Սևանա լճի վրա, նույնիսկ՝ տեսականորեն: Ամուլսարի ծրագրի բնապահպանական ազդեցության գնահատումը հասանելի է ընկերության կայքում և յուրաքանչյուր ոք կարող է տեսնել բոլոր մոդելները և հաշվարկները, որոնք ցույց են տալիս, որ նույնիսկ տեսականորեն որևէ արտահոսք չի կարող ազդել Սևանա լճի և/կամ Ջերմուկի ջրերի վրա:
Հատկանշական է, որ ԹԱԴ-ը բնական երևույթ է և հայտնի խնդիր է ոսկու, արծաթի կամ պղնձի հանքերում աշխարհի տարբեր երկրներում՝ այդ թվում նաև Հայաստանում: Որքանով, որ մենք տեղյակ ենք, Ամուլսարի ծրագիրը Հայաստանում առաջին հանքարդյունաբերական ծրագիրն է, որը նախատեսել է ԹԱԴ-ի կանխարգելման միջոցառումներ, որոնք ներկայացված են ՇՄԱԳ-ում: Սա չնայած այն փաստին, որ այլ, այդ թվում՝ հայաստայան հանքերի համեմատ, Ամուլսարում ԹԱԴ-ի առաջացման պոտենցիալը բավականին ցածր է: Սակայն հենց Լիդիանն էր, որ առաջինը բացահայտեց հանքարդյունաբերության մեջ ԹԱԴ-ի խնդիրը հայ հասարակության համար՝ 2014 թվականին հանրայնացնելով ԹԱԴ-ի ռիսկի գնահատման և մեղմացման միջոցառումներն իր փաստաթղթերում: Մեզ հայտնի չէ որևէ հրապարակային ապացույց, որ մինչ Լիդիանի կողմից ԹԱԴ-ի խնդրի հրապարակային քննարկումը, հայաստանյան ակտիվիստները այս խնդրի մասին խոսել են: Հայ բնապահպանները կարող էին օգտվել Լիդիանի կողմից այս ռիսկի կանխարգելման ու վերահսկման աշխարհի ժամանակակից հանքերում կիրառվող մեթոդների հրապարակումից: Փոխարենը, որոշ քննադատներ այս ինֆորմացիան օգտագործեցին ճշմարտությունը մանիպուլյացիայի ենթարկելու և այն Լիդիանի դեմ օգտագործելու համար: Նման մոտեցումը հազիվ թե լուծի բնապահպանական խնդիրները: Լիդիանի չաշխատելով, կխոչընդոտվի նաև ժամանակակից միջոցառումների ներդրումը և Հայաստանը կարող է մնալ հանքարդյունաբերության ոլորտի բնապահպանական բազմաթիվ չլուծված խնդիրներով:
Հայաստանում հանքարդյունաբերությունը գոյություն ունի հարյուրավոր տարիներ: Հանքերը շահագործվում են այսօր, կշահագործվեն նաև վաղը: Այսպիսի ներդրումային ծրագրի գոյությունը, որը բերում է նոր բնապահպանական ստանդարտներ, կարող է բարձրացնել բնապահպանական կառավարման նշաձողը: Չնայած այս պարզ իրողությանը, հե՛նց Լիդիանն է, որ ավելի քան 10 ամիս ապօրինաբար զրկված է աշխատելու իր իրավունքից, հե՛նց Ամուլսարի ճանապարհներն են ապօրինաբար շրջափակված: Այս իրավիճակը ոչ միայն վնասում է Հայաստանի տնտեսությանը և ներդրումային միջավայրին, ոչ միայն իր բացասական ազդեցությունն է թողնում Ամուլսարի ծրագրի հազարավոր ուղղակի և անուղղակի շահառուների վրա, այլ նաև արդեն իսկ շրջակա համայնքներից մոտ 400 մարդու արտագաղթի պատճառ է դարձել:
Մենք վստահ ենք, որ նրանք, ովքեր ժամանակ, ջանքեր և ռեսուրսներ են ծախսում՝ խոչընդոտելով Լիդիանին իրականացնել Ամուլսարի ծրագիրը, մտածված կամ չգիտակցված խոչընդոտում են Հայաստանում այնպիսի հանքարդյունաբերական ծրագրի իրականացմանը, որը նոր բնապահպանական ստանդարտներ կսահմանի հանքարդյունաբերության ոլորտում:
Թե՛ մենք՝ Լիդիանի աշխատակիցներս, թե՛ Հայաստանում բնապահպանական ոլորտի շատ գիտնականներ վստահ ենք, որ Ամուլսարի ծրագիրը կարևոր դերակատատրություն է ունենալու Հայաստանի տնտեսության զարգացման մեջ և սահմանելու է նոր ստանդարտներ բնապահպանական և սոցիալական կառավարման ոլորտներում: Ուստի որպես այս ոլորտի մասնագետ և Հայաստանի քաղաքացի հուսով եմ, որ առողջ բանականությունը կհաղթի և օրենքը կգործի: Դա Հայաստանի համար միակ շահավետ լուծումն է:
Ամուլսարի ծրագրի ճանապարհների շարունակական շրջափակման և Կառավարության կողմից ձեռնարկված մի շարք ստուգումների հետ կապված Լիդիանը 2019թ. մարտի 11-ին պաշտոնապես ծանուցել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ Հայաստանի կառավարության հետ գոյություն ունեցող անհամաձայնությունների մասին: Արդյոք Լիդիանը կսկսի արբիտրաժային բուն գործընթացը կախված կլինի Հայաստանի կառավարության գործողություններից: Լիդիանը իրավունք է վերապահում լիովին օգտվել հայաստանյան և միջազգային օրենսդրությամբ նախատեսված բոլոր իրավական պաշտպանության միջոցներից՝ բոլոր վեճերի լուծման հարցում», - նշված է հոդվածում։

Amulsar project is a solution and not another problem for the Armenian mining industry.
Article by BE Chemical Engineering, ME Environmental Engineering, PhD (geo-ecology)Armen Stepanyan, Sustainability Director at Lydian Armenia about the issues over Amulsar project.
For years the Armenian mining sector has been criticized for poor environmental management and lack of transparency. As an environmental scientist I believe that the environmental management in the Armenian mining sector would benefit from significant reforms. Mining is the backbone of the economies of countries such as Canada, Australia, Sweden. Mining as an industry has changed rapidly in the last decades, offering new solutions to responsible environmental and social management. Today, mining that offers “Zero Harm” and even “Beyond Zero Harm” concepts is a reality in many developed mining jurisdictions.
Armenia still has to catch up. Mining, if performed responsibly, can benefit economies and the communities. We believe that the Amulsar project is a solution and not another problem for the Armenian mining industry.
The Amulsar Gold mine is the flagship project of Lydian Armenia, a 100% owned subsidiary of Lydian International Limited. The Project is also one of the largest investment projects in Armenia since independence, with over $400 million invested to date. Lydian International is a publicly quoted company listed on the Toronto Stock Exchange. This means that information with respect to the company is transparent and publicly available for all stakeholders. Among the major shareholders are a number of reputable institutional investors, including the European Bank for Reconstruction and Development, who require their investees to follow stringent environmental and social standards. Amulsar is the only mining project in Armenia designed and managed under EBRD and IFC Environmental and Social Standards and Requirements.
It is worth mentioning that Amulsar project’s Environmental Impact Assessment is unprecedented in Armenia, both in volume and in content.
Lydian has invested more than $6 million on environmental studies since 2008, including engaging reputable international and Armenian organizations such as Wardell Armstrong International, Golder Associates and Global Resource Engineering. The project is designed and constructed to prevent, mitigate or compensate for all possible impacts. It is obvious even to many of the project’s opponents that Amulsar has set a high standard in the industry.
But despite a new approach in the Environmental management, there is still some distrust. We understand the roots of this distrust, stemming from society’s experience with the negative impacts of irresponsible mining in other projects. But things will hardly improve in the environmental management by the mining industry in Armenia if the criticism is based on myths and manipulations instead of facts. One of these manipulations and myths is the claim of the possible impact of the Amulsar mine on the Lake Sevan and Jermuk waters because of possible acid rock drainage risk (ARD).
Firstly, there is no hydraulic connection between the groundwater regimes at the Amulsar Project and Jermuk waters are a separate geological block from the Amulsar groundwater system. This fact has been proven by isotope analyses performed twice in 2013 and verified again in 2018 by Golder Associates (a leading international consultancy firm) and tests performed in two different independent European laboratories. Thus, the Jermuk waters cannot be impacted by the Amulsar mine even in theory.
However, that is not the only guarantee of lack of any impact on the water. Any water system at the Amulsar mine will be protected by modern protection measures, such as linings, diversion channels, water treatment system. The same goes for lake Sevan, 50 km away from Amulsar, which has also been shown to not be affected by the Amulsar mine even in theory. The Amulsar project’s Environmental Impact Assessment is available online and one can see all the models and calculations that show that no discharge, even in theory, would be able to affect the waters of lake Sevan and/or Jermuk.
It is worth noting that ARD occurs naturally and is a common issue in many gold, silver or copper mining projects all over the world including Armenia. To the best of our knowledge in the mining sector in Armenia, Amulsar is the first mining project in Armenia that has incorporated ARD mitigation measures to this standard and has reflected in the Environmental Impact Assessment.
This is notwithstanding the fact that the potential for ARD in Amulsar is quite low, compared to many other mines, including some in Armenia. It is Lydian that had first revealed the issue of acid rock drainage in mining for the Armenian society, by disclosing the risk assessment and mitigation measures in its public documents in 2014. Public evidence of Armenian activists speaking about ARD before Lydian publicly discussed this matter is limited. Armenian environmentalists could benefit from Lydian’s disclosure of the risk and the risk prevention and control method suggested by Lydian that has been used in modern mines worldwide.
Ironically, however, some of the critics have used this information to manipulate the truth and use it against Lydian. This approach will hardly tackle the environmental issues. It would leave Armenia with unsolved environmental problems associated with mining and may prevent the introduction of modern mitigation measures at the Amulsar mine, by preventing Lydian from operating.
Mining has existed in Armenia for hundreds of years. Mining projects operate today, and will operate tomorrow. The existence of an investment project that brings new environmental standards can shift the environmental management bar to higher standards. Yet, it is Lydian that has been illegally deprived of its rights to operate for over 10 months. Yet it is Amulsar roads that are illegally blocked. This situation not only hurts the Armenian economy and its investment climate, not only does it negatively impact the lives of thousands of direct and indirect beneficiaries of the Amulsar project, but it has also resulted in over 400 people being forced to migrate out from the surrounding communities.
We also believe that those who put time, effort and resources into preventing Lydian from operating the Amulsar project, knowingly or inadvertently, are preventing Armenia from having a mining project that will set new environmental standards for its mining industry.
We in Lydian, together with several environmental scientists in Armenia, believe that the Amulsar Project will have an important role in the economic development of Armenia and will set new standards in the area of environmental and social management. Thus, as an environmental scientist and as a citizen of Armenia I hope that common sense will prevail and the rule of law will be enacted. This will be the only beneficial solution for Armenia.
In connection with the ongoing illegal blockades of road access to the Amulsar Project and resolutions issued by government agencies relating to water and environmental audits, Lydian has formally notified the Government of the Republic of Armenia of the existence of disputes with the Government of Armenia on March 11, 2019. Whether or not Lydian will initiate arbitration proceedings will depend on the conduct of the Government of Armenia. Lydian fully reserves all rights and remedies to address any disputes under Armenian and international law.