Պարզ մարդ եմ, խաբել չեմ սիրում, որևէ քաղաքական ուժի հետ կապված չեմ. ՍԴ դատավորի թեկնածու
Այս պահին Ազգային ժողովում քննարկվում է Սահմանադրական դատարանի անդամի ընտրության հարցը: Թեկնածուն Արթուր Վաղարշյանն է, որին առաջադրել է Հայաստանի նախագահը:
Ներկայացնելով իր տեսլականը Սահմանադրական դատարանի մասին՝ Վաղարշյանն իր ելույթում ասաց, որ Սահմանադրական դատարանի դերը կարևոր է երկրում սահմանադրականության հաստատման հարցում:
Նրա կարծիքով՝ ՍԴ յուրաքանչյուր անդամ իր յուրահատուկ դերը պետք է ունենա ու կարողանա իրավական նորմերին օբյեկտիվ մեկնաբանություններ տա:
«Մովսես Խորենացին ունի մի միտք Հայաստանից արդարության ու իրավունքի կորելու մասին: Հազարամյակներ անց այդ միտքը կարծես իրականություն է ու մենք կորցրել ենք արդարությունն ու իրավունքը: Այս պահին մեր խնդիրն է Հայաստանում արդարությունն ու իրավունքը իրականություն դարձնել», - հայտարարեց Վաղարշյանը՝ նկատելով, որ ինքն իր կենսագրությամբ փորձել է նպաստել այդ հարցի լուծմանը իր գիտական գործունեությամբ, դասավանդման ընթացքում:
Ի՞նչ կանի, եթե ընտրվի ՍԴ դատավորի պաշտոնում: Ի պատասխան Վաղարշյանը հիշեց թևավոր խոսքը՝ «Մի ծաղկով գարուն չի գա» ու հավելեց. «Ես կփորձեմ հասնել որոշակի փոփոխությունների, որից առաջինն է՝ Սահմանադրական դատարանի գործերով կայացված որոշումներում անպայմանորեն էական մասնակցություն ունենան ՍԴ անդամները, այլ ոչ թե ապարատը, իսկ անդամները ընդամենը հաստատեն այդ որոշումները»:
Թեկնածուն նաև նշեց, որ համալսարանական ընկերները զարմացել են իր՝ ՍԴ դատավորի անդամի պաշտոնում առաջադրվելու վրա, քանի որ այդ հարցում տեսել են «սատանայական գործարքներ, քաղաքական ուժերի հետ կապվածություն»:
«Բայց ես այստեղից հայտարարում եմ՝ պարզ մարդ եմ, խաբել չեմ սիրում, այն էլ՝ այս պատասխանատու պաշտոնին հավակնելու պահին: Որևէ քաղաքական ուժի հետ կապված չեմ և որևէ քաղաքական խարդավանքների մեջ չկամ: Թեկնածուների առաջադրման պրոցեսին մասնակցում եմ նախորդ տարվանից, երբ հեռուստատեսությամբ լսեցի մրցույթի մասին ու այդ հեղափոխական, ռոմանտիկ շրջանում որոշեցի մասնակցել մրցույթին: Առաջին մրցույթի արդյունքում առաջադրվեց Վահե Գրիգորյանը, երկրորդ մրցույթին չեմ մասնակցել, քանի որ բարդ իրավիճակ էր, Հայաստանում չէի, երրորդ մրցույթին առաջադրվեցի», - հավելեց Վաղարշյանը:

Armenian National Assembly is discussing the election of the member of Constitutional Court. The candidate is Artur Vagharshyan nominated by Armenia’s president.
Presenting his vision about the Constitutional Court Vagharshyan said in his speech that the CC has an important role in establishing constitutionality in the country.
He said that each member of the CC must have his unique role and be able to give objective comment to legal norms.
The candidate stressed that today’s issue they are facing is to make justice and right a legality in Armenia.
As to what steps he will undertake if elected CC judge, Vagharshyan said, “One flower does not bring spring, but I will try to reach certain changes the first of which will be participation of all the CC members in the decisions made by the Constitutional Court,” he said, adding that it should not be done by the apparatus with the CC members just approving it.
Referring to his personality, Vagharshyan said he is a clear person who does not love lying especially at the important moment of assuming to take the responsible post.
“I am not related to any political force and I am not involved in any political processes. I am participating in the process of nomination of candidates from the past year and after hearing about the competition decided to take part in it,” he said, adding that as a result of the first competition Vahe Grigoryan was nominated and in the second he did not take part not being in Armenia.