Բոլթոնը Պարսից ծոցում ԱՄՆ-ի դաշնակիցների հետ խորհրդակցություններ է  վարում Իրանի շուրջ
Միացյալ Նահանգները Պարսից ծոցում իր դաշնակիցների հետ կորհրդակցություններ է վարում այն խնդրի շուրջ, թե ինչ հերթական քայլեր պետք է ձեռնարկվեն Իրանի նկատմամբ, հայտարարել է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:
«Մենք տարածաշրջանի մեր դաշնակիցների հետ խորհրդակցում ենք՝ որն է լինելու մեր հաջորդ քայլը: Դրա համար եմ ես այստեղ: Մենք բանակցություններ ենք վարում հարցի շուրջ, թե ինչ պատասխան կարող ենք տալ Պարսից ծոցում Իրանի և նրա ազդեցության տակ գտնվող խմբավորումների գործողություններին: Մեր նպատակն է՝ Իրանին հասկացնել, որ նմանօրինակ գործողությունները կարող են շատ ուժեղ պատասխանի հանգեցնել ԱՄՆ-ի կողմից», - ասել է Բոլթոնը, որը այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններ է ժամանել Իրանի հետ հարաբերությունների սրվելու ֆոնին:
Բոլթոնը նշել է՝ գրեթե հաստատված է, որ Իրանն է կանգնած նավերի, այդ թվում՝ սաուդական լցանավերի վրա հարձակումների հետևում, որոնք կատարվել են Օմանի ծոցում՝ Էմիրությունների Ֆուջեյրա նավահանգստի մերձակայքում:

США проводят консультации с союзниками в Персидском заливе по поводу Ирана
США проводят консультации с союзниками в Персидском заливе, какие следующие шаги нужно предпринять в отношении Ирана, заявил в среду журналистам советник США по национальной безопасности Джон Болтон.
"Мы консультируемся с нашими союзниками в регионе, какой шаг предпринять следующим, поэтому я здесь. Мы ведем переговоры, каким может быть ответ на действия Ирана и группировок под его влиянием в Персидском заливе, пытаемся быть честными и ответственными в своем ответе на действия Ирана. Наша цель - дать понять Ирану, что подобные действия могут привести к очень сильному ответу со стороны США", - сказал Болтон, который прибыл с визитом в ОАЭ на фоне обострения отношений с Ираном. Его слова приводит телеканал "Аль-Арабия".
По его словам, почти подтверждено, что Иран стоит за нападениями на суда, в том числе саудовские нефтяные танкеры, в Оманском заливе вблизи эмиратского порта Фуджейра. Болтон также заявил, что одновременно с диверсией против судов и подрывом нефтепровода в Саудовской Аравии было предпринято еще одно нападение, которое не удалось.