Մարդկանց եկամուտներն աճում են, գնաճը ցածր է. ԿԲ նախագահ (Տեսանյութ)
Սպասվում է, որ Հայաստանում 12-ամսյա գնաճը կլինի 3 տոկոսի սահմաններում, այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
Պաշտոնյայի խոսքով, Հայաստանում գնաճը ցածր է, որի վրա տարբեր գործոններ են ազդել։
«Հենց հիմա ավելի շատ սեզոնային գնանկում կա։ Այս պահին ոչ թե սպառման ծավալներն են նվազել, այլ սպառման ծավալների աճի տեմպը», - նշեց նա։
Հարցին՝ արդյոք աճո՞ւմ են մարդկանց եկամուտները, Ջավադյանը պատասխանեց․
«Իհարկե, մարդկանց եկամուտներն աճում են։ Դրա մասին մեր Վիճպետկոմը (ԱՎԾ) հրապարակումներ է արել։ Եվ վարկավորման ծավալների աճերն էլ հենց դրա մասին են խոսում։ Մենք գնահատումներ ենք անում վարկավորման վերաբերյալ և շատ շուտով կհրապարակենք։ Եվ ամենամենակարևորը՝ խարսխվել են ցածր գնաճային սպասումներ։ Ժամանակակից տնտեսագիտության մեջ ամենակարևոր խնդիրը հենց սպասումներն են՝ տնտեսական աճի, գնաճի»,- ավելացրեց նա։
Դիտարկմանը, թե մասնագետների պնդմամբ՝ առանց գնաճի տնտեսությունը չի զարգանա, ԿԲ նախագահն արձագանքեց.
«Էդ ուրիշ գնաճ նկատի ունեն, այդքան գնաճ մենք ունենք։ Բայց բարձր գնաճը սարսափելի հիվանդություն է, որը խոցում է հիմնականում անապահով խավերին։ Եվ բարձր գնաճի դեմ պայքարելը բավական բարդ ջանքեր է պահանջում»։

The 12-month price increase in Armenia will be in the limits of 3%, chairman of the Central Bank Artur Javadyan said at the National Assembly today.
The official said that the rise in price in Armenia is low and it is result of influence of different factors.
“Currently we have seasonal decline. As of now we have not registered reduction of consumption volume but the tempo of growth of consumption volume,” he said.
Asked whether people’s income grow too, Javadyan said, “Of course, people’s income grow too. The National Statistical Service has published a report about it. The growth of the volume of loans testify it. We are making assessments over loaning and will publish the data very soon,” Javadyan said.
As to the comment the claims of specialists that without price growth the economy will not develop, CB chairman said, “They mean other price growth, we have such rise in price. But price growth is a terrible decease which hits maily needy clusters of the population. Fighting against high price growth demands big efforts.”