Քննելու ենք Ապրիլյան քառօրյայի ամբողջ գործընթացը. եթե անհրաժեշտություն լինի Սերժ Սարգսյանին հրավիրել՝ կհրավիրենք. Տիգրան Կարապետյան
04/06/2019 12:59
Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքնները քննող հանձնաժողովն այսօր անդրանիկ նիստ կգումարի, կհստակեցվի հանձնաժողովի օրակարգը, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Կարապետյանը։
«Քննելու ենք Ապրիլյան պատերազմի հետ կապված հանրությանը հուզող բոլոր հարցերը», - ասաց Կարապետյանը։
Վերջինս ընդգծեց՝ եթե անհրաժեշտություն լինի բոլորն էլ կկանչվեն հարցաքննության, անգամ՝ նախկին նախագահը։
«Որևէ մեկին կանչելու կաշկանդվածություն չունենք՝ ներկա, թե նախկին։ Քննելու ենք ամբողջ գործընթացը։ Եթե անհրաժեշտություն լինի Սերժ Սարգսյանին հրավիրել, ապա կհրավիրենք։ Հիմա ենթադրություններով չխոսենք», - նկատեց Կարապետյանը։
Վերջինս ընդգծեց՝ անհրաժեշտության դեպքում հանձնաժողովը կաշկանդված չի լինի հրավիրել նաև Արցախի Հանրապետության պաշտոնյաների։
«Կարծում եմ՝ ԱՀ մեր գործըներները ևս շահագրգռված են Ապրիլյանի հետ կապված բոլոր հարցերի պատասխանները ստանալ։ Այս մասին նաև Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակն է հայտարարել, այստեղ որևէ խնդիր չունենք»։
Խոսելով հանձնաժողովի աշխատանքների մասին՝ պատգամավորն ասաց, որ կարող են քննարկվել պետական գաղտնիք պարունակվող հարցեր, հետևաբար դրանց քննարկումը հրապարակին չի լինի, միևնույն ժամանակ Կարապետյանը վստահեցրեց՝ թույլատրելի մաքսիմալ չափով հանրությանը կներկայացվեն արդյունքները։

Whole process of April war to be thoroughly examined, Serzh Sargsyan to be invited if necessary: lawmaker
04/06/2019 13:02
The Investigative ad hoc committee set up to study all the circumstances of the April war will convene its first session today to clarify the agenda of the session, member of the Defense and Security Standing Committee Tigran Karapetyan told the reporters today.
“We will examine all the issues relating the April war,” Karapetyan said, adding that in case of necessity all will be invited for interrogation, including former president.
“We will not hesitate to invite anyone. We will examine the whole process. In case of necessity we will invite Serzh Sargsyan as well,” Karapetyan said, adding that there is no need to make suppositions now.
He stressed that the committee will not hesitate to invite Artsakh authorities as well.
“I think our Artsakh colleagues are also interested in getting answers to all the question.
This was stated by the Artsakh president’s spokesperson, so we do not have any issues here,” the members of the committee stressed.
Speaking about the work of the committee, the lawmaker said that issues of state secrecy may be discussed during the session, so the discussions will be closed. He also stressed that the public will be informed about the results at maximum permissible level.