Մանվել Գրիգորյանը կոմայի մեջ է. նրան տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց. փաստաբան
Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է, և նրան տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց, որի վերակենդանացման բաժանմունքում էլ այժմ ինտենսիվ բուժում է ստանում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց վերջինիս փաստաբան Արսեն Մկրտչյանը՝ չցանկանալով պարզաբանել, թե հատկապես որ հիվանդանոցում է այս պահին իր պաշտպանյալը։
«Կոմայի մեջ է ընկել, դրա համար է տեղափոխվել քաղաքացիական հիվանդանոց։ Քանի որ Մանվել Գրգորյանն այս պահին էլ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որպես կանոն՝ հարազատների կողմից տեսակցություններն այդ բաժանմունքում թույլատրված չեն։ Երբ տեղափոխվի հիվանդասենյակ, տեսակցությունների արգելք չի լինի», - ասաց փաստաբանը։
Արսեն Մկրտչյանը միաժամանակ տեղեկացրեց, որ այսօր տեսակցել է իր պաշտպանյալին, վերջինս գիտակցություն ունի։
Հարցին՝ բժիշկների կողմից քննարկվում է արդյոք Մանվել Գրիգորյանին բուժման նպատակով արտերկիր տեղափոխելու հարցը, փաստաբանը պատասխանեց՝ այս գիշեր իր պաշտպանյալի վիճական այնքան վատ է եղել, որ առայժմ միայն ողջ մնալու խնդիր է դրվել։
«Եթե կյանքի ցուցում չլիներ, քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու խոչընդոտները կշարունակվեին։ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ակտիվությունը նպաստեց, որպեսզի Մանվել Գրիգորյանին ցինիկաբար խոշտանգումը վերջապես դադարեցվի», - նշեց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ մինչև հիմա վերջինիս նկատմամբ տարբերակված մոտեցում է ցուցաբրվել։
Պաշտպանից նաև հետաքրքրվեցինք՝ իր պաշտպանյալի առողջական վիճակի կայունացումից հետո պատրաստվո՞ւմ են դիմել ՀՀ  վարչապետին՝ թույլ տալու Մանվել Գրիգորյանին տեղափոխելու արտերկիր, Արսեն Մկրտչյանը հավաստիացրեց, որ դատավարական օրենսգրքով նախատեսված բոլոր միջոցառումները քայլ առ քայլ իրականացվում են։
«Վարչապետին դիմելու անհրաժեշտություն չեմ տեսնում, որովհետև նա հրապարակավ հայտարարում է, որ դատական գործընթացներին չի միջամտում։ Բավական կլինի, որ գործադիրի ղեկավարը բացասական կարծիք չհայտնի։ Դա արդեն իսկ լավ կլինի»,- նշեց փաստաբանը։

Манвел Григорян впал в кому, его перевели в гражданскую больницу
Состояние здоровья бывшего депутата Национального Собрания Армении, экс-председателя Союза добровольцев «Еркрапа» Манвела Григоряна резко ухудшилось, его перевели в гражданскую больницу и сейчас он в реанимационном отделении, сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am его адвокат Арсен Мкртчян, не захотев сказать, в какой конкретно больнице находится его подзащитный.
«Мой подзащитный впал в кому, поэтому его перевезли в гражданскую больницу.
Поскольку Манвел Григорян сейчас в реанимационном отделении, то, как правило, в этом отделении не разрешены свидания с близкими. Когда будет переведен в палату, с ним смогут увидеться», - сказал он.
Арсен Мкртчян отметил при этом, что сегодня виделся со своим подзащитным, он в сознании.
На вопрос, обсуждается ли врачами вопрос лечения Манвела Григоряна заграницей, адвокат ответил, что этой ночью состояние Манвела Григоряна настолько ухудшилось, что сейчас речь идет только о спасении его жизни.
«Если бы не было жизненных показаний, продолжали бы препятствовать его переводу в гражданскую больницу. Активность Защитника прав человека способствовала тому, чтобы циничная пытка в отношении Манвела Григоряна была, наконец, прекращена», - сказал наш собеседник, добавив, что до сих пор к Манвелу Григоряну проявлялось избирательное отношение.
На вопрос, после стабилизации состояния его подзащитного собирается ли адвокат обратиться к премьер-министру Армении, чтобы разрешили выезд Манвела Григоряна на лечение заграницу, Арсен Мкртчян заверил, что шаг за шагом реализуются все предусмотренные Уголовно-процессуальным кодексом мероприятия.
«Не вижу необходимости обращаться к премьер-министру, поскольку он публично заявляет, что не вмешивается в судебные процессы. Достаточно будет, чтобы глава правительство воздержался от озвучивания негативного мнения. Это уже было бы хорошо», - отметил адвокат.