Մարտի 1-ի գործով սպանության համար մեղադրվող Պետրոսյանը կալանավորվել է
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է Հատուկ քննչական կոմիտեի միջնորդությունը և որոշել կալանավորել Մարտի 1-ի գործով մեղադրվող, 2008-ին ոստիկանության ներքին զորքերի շտաբի պետ Գեղամ Պետրոսյանին։
Հիշեցնենք՝ Գեղամ Պետրոսյանը Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում առաջինն է, որը մեղադրվում է ցուցարարներից Զաքար Հովհաննիսյանի սպանության համար։ Նրան մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ «Սպանությունը»:
Մինչև դատարանը որոշում կկայացներ Պետրոսյանի փաստաբան Վաղարշակ Գևորգյանը լրագրողներին ասել էր, որ իր պաշտպանյալը, օգտվելով դատավարական իրավունքից, հրաժարվել է ցուցմունք տալ։ Ավելին, նա չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը։
Փաստաբանը նաև ասել է, որ Պետրոսյանը մեղադրվում է մի վկայի ցուցմունքի հիման վրա։ Վկան նշել է, որ իբրև թե ցուցարար Զաքար Հովհաննիսյանը երկաթյա ձողով կամ արմատուրայով հարձակվել և փորձել է հարվածել Գեղամ Պետրոսյանի գլխին, իսկ Պետրոսյանն էլ, փորձելով պաշտպանվել, կրակել է։
«Կամ նա պիտի խփեր Գեղամ Պետրոսյանը մահանար, կամ՝ Պետրոսյանը պիտի կրակեր», - վկայի ցուցմունքը ներկայացրել է Գևորգյանը։

Обвиняемый в убийстве по делу 1 марта Гегам Петросян арестован
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Гагика Погосяна удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы об аресте обвиняемого по делу 1 марта бывшего начальника штаба войск Полиции Армении, полковника Гегама Петросяна.
Напомним, в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела о событиях 1-2 марта 2018 года Гегам Петросян задержан по подозрению в умышленном лишении жизни Закара Ованнисяна с применением огнестрельного оружия. Ему предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.104 Уголовного кодекса Армении («Убийство).
До решения суда адвокат Гегама Петросяна Вагаршак Геворкян заявил журналистам, что его подзащитный, пользуясь процессуальным правом, отказался от дачи показаний. Более того, он не признает выдвинутого обвинения.
Адвокат отметил, что Гегам Петросян обвиняется на основании показания свидетеля. Свидетель рассказал, что якобы митингующий Закар Ованнисян напал с металлическим стержнем или арматурой и пытался ударить по голове Гегама Петросяна, а Петросян, пытаясь защититься, выстрелил.
«Либо он должен был ударить и убить Гегама Петросяна, либо Петросян должен был выстрелить», - представил показание свидетеля адвокат.