Իրանցիները Հայաստանը դիտարկում են որպես կարևորագույն կապող օղակ. Վարդան Ոսկանյան
Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրի վավերացումը չափազանց կարևոր և դրական է՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ նշված համաձայնագրի ստեղծման գործում լուրջ դերակատարություն է ունեցել Հայաստանը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանն ավելացնելով, որ Իրանի խորհրդարանի կողմից նման համաձայնագրի վավերացումն ու կիրարկումը բխում են մեր շահերից։
Հարցին՝ ե՞րբ հնարավոր կլինի տեսնել ԵԱՏՄ-Իրան համաձայնագրի արդյունքները, մեր զրուցակիցը պատասխանեց՝ դա առավելապես կախված է կողմերի գործողություններից։
«Իրանում ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ մոտեցումը միանշանակորեն դրական է, և այդ համատեքստում չափազանց կարևոր է, որ իրանցիները Հայաստանը դիտարկում են որպես կարևորագույն կապող օղակ՝ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև։ Մեր պետությանը փաստացիորեն շնորհվում է  ինչ-որ առումով բացառիկ կարգավիճակ, ինչն էլ հաշվի առնելով՝ մենք պետք է աշխատենք», - ասաց Վարդան Ոսկանյանը։
Իրանագետը միաժամանակ հույս հայտնեց, որ ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայանգիրը թույլ կտա շահագործել Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին։
«Այդ գոտին ստեղծվել է, բայց, ցավոք, փաստացի կերպով չի աշխատում։ Մինչդեռ այս համաձայնագրի ընձեռած նոր հնարավորությունները դուռ են բացում ազատ գոտու շահագործման համար», - ասաց Վարդան Ոսկանյանը։
Հիշեցնենք, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն այսօր վավերացրել է ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայնագիրը:

Иранцы рассматривают Армению как важнейшее связующее звено – Вардан Восканян
Ратификация Соглашения о создании зоны свободной торговли ЕАЭС – Иран чрезвычайно позитивна и важна, особенно с учетом того, что Армения сыграла серьезную роль в процессе создания этого соглашения, заявил в беседе с Aysor.am иранист Вардан Восканян, добавив, что ратификация и применение соглашения парламентом ИРИ вытекает из интересов Армении.
На вопрос, когда будут заметны результаты Соглашения Иран – ЕАЭС, Вардан Восканян ответил, что это зависит преимущественно от действий сторон.
«В Иране, безусловно, положительно относятся к ЕАЭС и в данном контексте чрезвычайно важно, что иранцы рассматривают Армению как важнейшее связующее звено между Ираном и ЕАЭС. Фактически, нашему государству присуждается в каком-то смысле исключительный статус и мы должны работать, учитывая это», - сказал иранист.
Он выразил надежду, что применение Соглашения о зоне свободной торговли ЕАЭС – Иран позволит эксплуатировать СЭЗ «Мегри».
«Эта зона создана, однако, к сожалению, фактически не работает. В то время как предоставленные этим соглашением новые возможности открывают двери для эксплуатации свободной зоны торговли», - отметил он.
Напомним, Исламская Республика Иран сегодня ратифицировала Соглашение о создании зоны свободной торговли ЕАЭС – Иран.