Իրանցիները Հայաստանը դիտարկում են որպես կարևորագույն կապող օղակ. Վարդան Ոսկանյան
Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրի վավերացումը չափազանց կարևոր և դրական է՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ նշված համաձայնագրի ստեղծման գործում լուրջ դերակատարություն է ունեցել Հայաստանը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանն ավելացնելով, որ Իրանի խորհրդարանի կողմից նման համաձայնագրի վավերացումն ու կիրարկումը բխում են մեր շահերից։
Հարցին՝ ե՞րբ հնարավոր կլինի տեսնել ԵԱՏՄ-Իրան համաձայնագրի արդյունքները, մեր զրուցակիցը պատասխանեց՝ դա առավելապես կախված է կողմերի գործողություններից։
«Իրանում ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ մոտեցումը միանշանակորեն դրական է, և այդ համատեքստում չափազանց կարևոր է, որ իրանցիները Հայաստանը դիտարկում են որպես կարևորագույն կապող օղակ՝ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև։ Մեր պետությանը փաստացիորեն շնորհվում է  ինչ-որ առումով բացառիկ կարգավիճակ, ինչն էլ հաշվի առնելով՝ մենք պետք է աշխատենք», - ասաց Վարդան Ոսկանյանը։
Իրանագետը միաժամանակ հույս հայտնեց, որ ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայանգիրը թույլ կտա շահագործել Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին։
«Այդ գոտին ստեղծվել է, բայց, ցավոք, փաստացի կերպով չի աշխատում։ Մինչդեռ այս համաձայնագրի ընձեռած նոր հնարավորությունները դուռ են բացում ազատ գոտու շահագործման համար», - ասաց Վարդան Ոսկանյանը։
Հիշեցնենք, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն այսօր վավերացրել է ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայնագիրը:

The ratification of Iran-EAEU free trade agreement is extremely important and positive especially if to take into consideration that Armenia had a serious role in its creation, expert in Iranian affairs Vardan Voskanyan told Aysor.am, adding that the ratification and implementation of agreement by Iran stems from Armenia’s interests.
Asked when EAEU-Iran agreement’s results may be seen, the expert said it depends on the actions of the parties.
“In Iran the attitude toward EAEU is obviously positive, and it is important that Armenia is viewed as an important tying circle between Iran and the EAEU. Our state is being granted an exclusive status and we must work correspondingly,” the expert said.
At the same time the expert voiced hope that the free trade agreement will allow operation of Meghri free economic zone.
“We have such zone, but unfortunately it does not work. While the new opportunities provided by this agreement open door for its operation,” Voskanyan said.