Ինդոնեզիան 2021 թվականին կսկսի Ջակարտայից մայրաքաղաքի տեղափոխումը
Ինդոնեզիայի իշխանությունները 2021 թվականին կսկսեն Ջակարտայից երկրի մայրաքաղաքի տեղափոխումը, հայտնում է «Սինհուա» գործակալությունը:
«Շինարարությունը կսկսվի 2021 թվականին, մենք հույս ունենք, որ մայրաքաղաք] տեղափոխման գործընթացը տեղի կունենա աստիճանաբար, և նոր մայրաքաղաքը կսկսի գործել 2024 թվականից», - ասել է Ինդոնեզիայի զարգացման ծրագրման նախարար Բամբանգա Բրոջոնեգորոն:
Նրա կարծիքով՝ նոր մայրաքաղաքը կտեղակայվի Կալիմանտան կղզում: Նախագծի իրականացման միջոցները բյուջե կմուտքագրվեն 2020 թվականին, շինարարությունը կարող է արժենալ 32,5 մլրդ դոլար:
Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն որոշել է Ճավա կղզուց մայրաքաղաքը տեղափոխել ապրիլին: Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ մայրաքաղաքի տեղափոխումը կարող է տևել մինչև 10 տարի:

Индонезия начнет перенос столицы из Джакарты в 2021 году
Власти Индонезии начнут перенос столицы страны из Джакарты в 2021 году, сообщает агентство Синьхуа со ссылкой на индонезийского министра планирования развития Бамбанга Броджонегоро.
"Строительство начнется в 2021 году, мы надеемся, что процесс переноса (столицы) пройдет постепенно, и новая столица начнет функционировать с 2024 года", - заявил глава ведомства.
Министр предположил, что новая столица будет расположена на острове Калимантан. Средства на реализацию проекта будут заложены в бюджет 2020 года, строительство может обойтись властям Индонезии в более чем 32,5 миллиарда долларов.
Президент Индонезии Джоко Видодо решил перенести столицу с острова Ява в апреле. Ранее сообщалось, что перенос столицы может занять до десяти лет.