Վիգեն Քոչարյանն ընտրվեց ԲԴԽ անդամ
Այսօր Ազգային ժողովում տեղի ունեցած փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքներով Վիգեն Քոչարյանն ընտրվեց Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ։ ԱԺ Հաշվիչ հանձնաժողովի տվյալներով, նրա օգտին կողմ էր քվեարկել 114 պատգամավոր, դեմ՝ 4։
Վիգեն Քոչարյանը 2015 թվականից զբաղեցնում է արդարադատության փոխնախարարի պաշտոնը։ Նրա թեկնածությունն առաջադրել էր ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունը։
Նշենք, որ ԲԴԽ նորընտիր անդամն Ազգային ժողովում չերդվեց, քանի որ վարչապետի հրամանով փոխնախարարի պաշտոնում նրա լիազորությունները դադարեցված չեն։
ԱԺ նախագահը հայտարարեց, որ ԲԴԽ անդամի պաշտոնում ընտրված Վիգեն Քոչարյանի երդումը կկազմակերպվի հունիսի 24-ին կայանալիք նիստում։

Виген Кочарян избран членом Высшего судебного совета
Сегодня по итогам тайного голосования в Национальном Собрании Виген Кочарян избран членом Высшего судебного совета. По данным Счетной комиссии, за кандидатуру Вигена Кочаряна проголосовали114 депутатов, «против» – 4.
Виген Кочарян с 2015 года занимает должность заместителя министра юстиции. Его кандидатуру выдвинула фракция «Мой шаг».
Отметим, что новоизбранный член Высшего судебного совета не принес присягу в парламенте, поскольку его полномочия на посту заместителя министра пока не прекращены приказом премьер-министра.
Спикер парламента Арарат Мирзоян сообщил, что церемония принесения присяги избранного на должность члена Высшего судебного совета Вигена Кочаряна будет организована на заседании 24 июня.