Բրազիլիայում հրաժարվել են կալանքից ազատել երկրի նախկին նախագահ Լուլա դա Սիլվային
Բրազիլիայի Բարձրագույն ֆեդերալ դատարանի երկրորդ կոլեգիան  երեքշաբթի մերժել է կալանքից ազատել երկրի նախկին նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվային, որը պատիժ է կրում կոռուպցիայի համար:
Ինչպես հայտնել է Globo պորտալը՝ վճիռը կայացվել է դատավորների երեք կողմ և  երկու դեմ ձայներով:
Նախկին նախագահի փաստաբանները վիճարկել նախկին դատավոր Սերժիու Մորուի՝ այժմ Ժաիր Բոլսոնարուի կառավարությունում արդարադատության նախարարի աշխատանքը՝ համարելով, որ նա անաչառ չի եղել Լուլայի նկատմամբ դատավճիռ կայացնելիս:
Այդ վճիռը նախնական է, վերջնական վճիռը կընդունեն ավելի ուշ:
2018 թվականի հունվարին Լուլա դա Սիլվան դատապարտվել է 12 տարի և մեկ ամիս  ազատազրկման: Նա անցնում է  կոռուպցիայի գործով: Անցյալ տարվա ապրիլին նրան տարել են Կուրիտիբուի բանտ, որտեղ նա սկսել է կրել պատիժը:

В Бразилии отказались освободить экс-президента Лулу да Силва
Вторая коллегия Высшего федерального суда Бразилии во вторник отказалась освободить из-под стражи экс-президента страны Луиса Инасиу Лулу да Силва, отбывающего наказание за коррупцию.
Как сообщает портал Globo, решение принято тремя голосами судей против двух.
Адвокаты экс-президента пытались оспорить работу бывшего судьи Сержиу Мору, ныне министра юстиции в правительстве Жаира Болсонару, считая, что он не был беспристрастен при вынесении приговора Луле.
Это решение является предварительным, окончательное решение примут позднее.
В январе 2018 года Лула да Силва был приговорен к 12 годам и одному месяцу тюрьмы по делу о коррупции. В апреле прошлого года он был доставлен в Куритибу, где начал отбывать тюремное заключение.