Կառավարությունն առաջարկում է նվազագույն աշխատավարձը սահմանել 68 հազար դրամ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Գեմաֆին Գասպարյանը ներկայացրեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վարազադատ Կարապետյանի և Բաբկեն Թունյանի ներկայացրած նախագիծը, որով առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձի չափը սահմանել 55 հազար դրամի փոխարեն 63 հազար, այնինչ, կառավարությունն առաջարկում է, որ այն սահմանվի 68 հազար դրամ:
Փոխնախարարը ներկայացրեց հաշարկի հիմքերը, որտեղ կարևորվել է նվազագույն սպառողական զամբյուղը:
«Ուղիղ փոխելու ենք 45 հազար մասնավոր և պետական ոլորտում 35 հազար աշխատողի աշխատավարձը, որոնք ստանում են նվազագույն աշխատավարձ», - ասաց նա՝ նշելով, որ նրանց աշխատավարձը շուրջ 23-24 տոկոսով ավելանում է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց նաև աշխատողների իրավունքների պաշտպանությունը, քանի որ կառավարության անդամների կողմից մտահոգություններ եղան, որ, հնարավոր է՝ գործատուն մանևրելու հնարավորություններ ունենա ժամերի քանակով, ինչը ևս պետք է կանոնակարգել օրենքով, որպեսզի նման հնարավորություն չլինի:

Правительство предлагает установить минимальную зарплату в размере 68 тысяч драмов
Сегодня на заседании правительства Армении утвержден проект о внесении изменений в закон «О минимальной месячной заработной плате».
Заместитель министра труда и социальных вопросов Гемафин Гаспарян представил инициированный депутатами парламентской фракции «Мой шаг»Вараздатом Карапетяном и Бабкеном Туняном проект, согласно которому предлагается установить минимальную зарплату вместо 55 тысяч драмов 63 тысяч драмов, в то время как правительство предлагает повысить порог до 68 тысяч драмов.
Заместитель министра представил основы расчета, где придается важность минимальной потребительской корзине.
«Напрямую изменятся зарплаты 45 тысяч работников в частном секторе и 35 тысяч работников в государственной сфере, получающих минимальную зарплату», - сказал он, отметив, что их заплата увеличится на 23-24%.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил также важность защиты прав работников, поскольку члены правительства выразили обеспокоенность в связи с тем, что у работодателей может появиться возможность маневрирования с помощью количества часов, что также должно быть урегулировано в рамках закона, чтобы исключить подобную возможность.