2018-ի համեմատ ջրօգտագործողներին տրվող ջրաքանակը 30 մլն խմ-ով նվազել է
2018 թվականի վեց ամիսների համամատ այս տարի 7100 հեկտարով ավելացել են ոռոգելի հողակտորները, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ջրային պետական կոմիտեի նախագահ Վարդան Մելքոնյանը։
«Այն ջրաքանակը, որ անցյալ տարի տրվել էր ջրօգտագործողներին, 218 մլն խմ էր, այս տարվա քանակը մոտ 30 մլն խմ-ով նվազել է։ Այս ընթացքում արտառոց բողոքներ ու դժգոհություններ չեն եղել։ Իհարկե, դրա հաշվին ունենք ավելի քիչ ձևակերպված հասույթ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մոտ 300 մլն դրամ», - տեղեկացրեց Վարդան Մելքոնյանը։
Նա նշեց, որ նախորդ տարվա համեմատ գանձումը 24 մլն դրամով աճել է. 822 մլն դրամի դիմաց կա 846 մլն դրամ։
Նախորդ տարվա 6 ամիսների ընթացքում Սևանից վերցվել է 43.5 մլն խմ ջուր, այս տարվա ընթացքում՝ 29 խմ։
Ինչ վերաբերում է ջրամբարներին, ջրային պետական կոմիտեի նախագահն ասաց, որ 41 մլն խմ ավելի ջուր կա նախորդ տարվա համեմատ։

Water volume given to water users reduces this year by 30 million cubic meters as compared with 2018
The irrigation land pieces have increased by 7100 hectares as compared with the same span of 2018, chairman of the State Water Committee Vardan Melkonyan told the reporters today.
“The water volume given to the water users last year was 218 million cubic meters, this year was about 30 million cubic meters less. During this period no extraordinary complaints and dissatisfaction were voiced. Of course we have lesser income as compared with the same span of the past year,” Vardan Melkonyan said.
He said during the six months of the past year the 43,5 million cubic meters of water was taken from Sevan, this year 29 million cubic meters.
As to water reservoirs, the chairman of the committee said, this year there is 41 million cubic meters more water as compared with the past year.