2018-ի համեմատ ջրօգտագործողներին տրվող ջրաքանակը 30 մլն խմ-ով նվազել է
2018 թվականի վեց ամիսների համամատ այս տարի 7100 հեկտարով ավելացել են ոռոգելի հողակտորները, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ջրային պետական կոմիտեի նախագահ Վարդան Մելքոնյանը։
«Այն ջրաքանակը, որ անցյալ տարի տրվել էր ջրօգտագործողներին, 218 մլն խմ էր, այս տարվա քանակը մոտ 30 մլն խմ-ով նվազել է։ Այս ընթացքում արտառոց բողոքներ ու դժգոհություններ չեն եղել։ Իհարկե, դրա հաշվին ունենք ավելի քիչ ձևակերպված հասույթ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մոտ 300 մլն դրամ», - տեղեկացրեց Վարդան Մելքոնյանը։
Նա նշեց, որ նախորդ տարվա համեմատ գանձումը 24 մլն դրամով աճել է. 822 մլն դրամի դիմաց կա 846 մլն դրամ։
Նախորդ տարվա 6 ամիսների ընթացքում Սևանից վերցվել է 43.5 մլն խմ ջուր, այս տարվա ընթացքում՝ 29 խմ։
Ինչ վերաբերում է ջրամբարներին, ջրային պետական կոմիտեի նախագահն ասաց, որ 41 մլն խմ ավելի ջուր կա նախորդ տարվա համեմատ։

По сравнению с 2018 годом площадь орошаемых земель увеличились на 7100 гектаров – Вардан Мелконян
По сравнению с 2018 годом в этом году площадь орошаемых земель увеличились на 7100 гектаров, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Государственного комитета водного хозяйства Вардан Мелконян.
«В прошлом году водопользователи получили 218 млн. куб.м, в этом году количество воды сократилось примерно на 30 млн. куб.м. За это время экстренных жалоб и недовольств не было. Конечно, за счет этого мы зарегистрировали меньше дохода, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 300 млн. драмов меньше», - сообщил Вардан Мелконян.
Он отметил, что по сравнению с прошлым годом сборы увеличились на 24 млн. драмов, достигнув 846 млн. драмов вместо 822 млн. драмов.
За шесть месяцев прошлого года из озера Севан было отпущено 43.5 млн. куб. м воды, в этом году – 29 куб.м.
Кто касается водохранилищ, то Вардан Мелконян отметил, что по сравнению с прошлым годом запасы воды увеличились на 41 млн. куб.м.