Երևանում մեկնարկել է 250 մեգավատ հզորությամբ նոր էլեկտրակայանի կառուցման շինարարությունը. նախատեսվում է ներդնել շուրջ 250 մլն դոլար
12/07/2019 13:28
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Երևանում նոր 250 մեգավատ հզորությամբ գազային վառելիքով համակցված ցիկլով էլեկտրակայանի կառուցման շինարարական փուլի մեկնարկի հանդիսավոր արարողությանը: Ծրագիրն իրականացնում է իտալական «Ռենկո» ընկերությունը:
Ծրագրի իրականացման նպատակով նախատեսվում է ներդնել շուրջ 250 մլն ԱՄՆ դոլար: Ներդրումային ծրագրում ներգրավված են իտալական պետական «Սիմեստ» ու գերմանական «Սիմենս» ընկերությունները, ինչպես նաև միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններ: Կայանի կառուցումը նախատեսվում է իրականացնել շինարարության մեկնարկից 26 ամսվա ընթացքում: Ջերմաէլեկտրակայանների արտադրած էլեկտրաէներգիայի գնի հետ համեմատած՝ նոր կայանի էլեկտրաէներգիայի արժեքը կլինի ավելի ցածր՝ 27,4 դրամ 1 կիլովատտ/ժամի համար:
Վարչապետին տեղեկացվել է, որ շինարարության փուլում կներգրավվի 1000-1200 մարդ՝ 250-300 հազար դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ շահագործման ընթացքում կստեղծվի շուրջ 230 աշխատատեղ: Կայանի օգտակար գործողության գործակիցը նախատեսվում է հասցնել 53 տոկոսի: Նոր արտադրող հզորությունը էներգետիկ համակարգում կօգտագործվի նաև տարածաշրջանային ծրագրերում, մասնավորապես Հայաստան-Իրան գազ էլեկտրաէներգիայի փոխանկման ծրագրում:
Ծրագրի իրականացման շրջանակային համաձայնագիրը կնքվել էր 2017թ. ապրիլի 27-ին, այնուհետև համաձայանգրի դրույթները վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած ՀՀ նոր կառավարության կողմից վերաբանակցվել են և 2018թ. նոյեմբերի 13-ին ստորագրվել է Երևան քաղաքի տարածքում 250 մեգավատտ հզորությամբ գազային վառելիքով կոմբինացված ցիկլով էլեկտրակայան կառուցելու վերաբերյալ «Փոփոխված և վերաշարադրված շրջանակային համաձայնագիրը» և «Փոփոխված և վերաշարադրված շրջանակային համաձայնագրին» հավելյալ համաձայնագիրը:

В Ереване стартовало строительство новой электростанции мощностью 250 МВт
Премьер-министр Армении Никол Пашинян присутствовал на торжественной церемонии запуска этапа строительства электростанции с газовой турбиной комбинированного цикла мощностью 250 МВт. Проект реализует итальянская компания «Ренко», сообщает пресс-служба правительства Армении.
Для реализации проекта планируется инвестировать около 250 миллионов долларов. В инвестиционную программу вовлечены итальянская государственная компания «Симест» и немецкая компания «Сименс», а также международные финансовые организации.
Строительство станции планируется завершить в течение 26 месяцев после начала строительства. По сравнению с ценой на вырабатываемую тепловыми электростанциями электроэнергию стоимость вырабатываемой новой электростанцией электроэнергии будет ниже – 27,4 драмов за киловатт/час.
Премьер-министр был проинформирован о том, что на этапе строительства будет задействовано 1000-1200 человек, средняя зарплата составит 250-300 тысяч драмов, а в ходе эксплуатации будет создано около 230 рабочих мест. Ожидаемый коэффициент полезного действия станции составит 53 процента. Новые генерирующие мощности энергетической системы будут также использованы в региональных проектах, в частности, в программе обмена электричества на газ между Арменией и Ираном.
Рамочное соглашение о реализации проекта было подписано 27 апреля 2017 года. Затем возглавляемое премьер-министром Пашиняном новое правительство Армении провело повторные переговоры, в результате которых 13 ноября 2018 года были подписаны «Измененное и переизложенное рамочное соглашение» и дополнительное соглашение к «Измененному и переизложенному рамочному соглашению» о строительстве в Ереване электростанции с газовой турбиной комбинированного цикла мощностью 250 МВт.